Praktykujesz aktywność fizyczną, ale chciałbyś wprowadzić coś nowego do swoich treningów? Postaw na hantle! Dzięki tym dodatkom możesz w łatwy sposób urozmaicić swoje ćwiczenia. Jest to opcja dla każdego, niezależnie od predyspozycji czy stopnia zaawansowania!

Dlaczego warto ćwiczyć z hantlami?

Hantle to inaczej ciężarki, które są powszechnie wykorzystywane w różnych ćwiczeniach. Mają one specjalny uchwyt na dłoń, dzięki czemu łatwo się z nich korzysta. Są one podstawowym wyposażeniem kogoś, kto regularnie ćwiczy. Umożliwiają one bowiem wykonanie treningu z obciążeniem. Podczas takiej sesji ćwiczeniowej wykonujemy poszczególne aktywności z dodatkowym ciężarem. Jest to wspaniała forma dla osób, które chcą urozmaicić sobie trenowanie innych dyscyplin, takich jak bieganie czy pływanie. Należy jednak pamiętać, że hantle, ze względu na swoją uniwersalność, są odpowiednie dla wszystkich, niezależnie od wieku czy umiejętności. Ich zastosowanie jest wszechstronne – może stosować je zarówno osoba, która po prostu pragnie spalić kalorie, jak i ktoś, komu zależy na rozbudowie konkretnych partii mięśni. Co więcej, dają naprawdę duże pole do popisu, dlatego nie wahajmy się ich wypróbować! Metod na ćwiczeń z hantlami jest bardzo dużo, dzięki czemu na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Jeśli będziemy systematyczni i dokładni, naprawdę szybko będziemy mogli zauważyć pozytywne efekty. Po poznaniu, czym jest trening z hantlami, będziemy mogli przejść do kolejnych, być może bardziej skomplikowanych form ćwiczeń.

Do jakich ćwiczeń można wykorzystać hantle do ćwiczeń?

Dlaczego warto wykorzystać hantle do ćwiczeń?Hantle dają naprawdę wiele możliwości do ćwiczeń. Dzięki nim możemy trenować zarówno całe ciało, jak i jego poszczególne partie. Ważne, aby zacząć od prostych ćwiczeń i stopniowo przechodzić do tych trudniejszych. W ten sposób nie zrobimy sobie krzywdy. Na dobry początek świetnie sprawdzi się zwykłe zginanie ramion. Należy wykonać odpowiednią ilość powtórzeń. Możemy unosić ramionami z hantlami na zmianę bądź w pełni skupić się na tej ręce, która bardziej wymaga ćwiczeń. To bardzo prosty ruch, za sprawą którego możemy jednak zauważalnie wyćwiczyć biceps i podkreślić mięśnie ramion. Kolejnym bardzo znanym ćwiczeniem jest wykonywanie przysiadów. Tę czynność również trzeba powtórzyć. Uważajmy jednak na to, aby w odpowiedni sposób uginać nogi. Dzięki wykonywaniu przysiadów z hantlami możemy wpłynąć nie tylko na mięśnie ramion, ale i brzucha, nóg oraz pośladków. Podobne działanie będzie miało robienie wykroków. Jeśli pragniemy ćwiczyć plecy, postawmy wówczas na ćwiczenie, którym jest wiosłowanie hantlem w opadzie tułowia. W tym ruchu w dużej mierze wykorzystuje się mięśnie grzbietu. Aby trenować barki, możemy wznosić ramiona do góry. W momencie, w którym chcemy wzmocnić brzuch, zastosujmy unoszenie nóg z obciążeniem. Podnoszenie hantla w stopach intensywnie zadziała na mięśnie brzucha.

Hantle mogą posłużyć również podczas treningu pilatesu. Możemy wykonywać standardowe ruchy z tej dziedziny, dodając jednak dodatkowy ciężar. W ten sposób skutecznie zwiększymy intensywność praktyki.

Jakie hantle wybrać?

Nie ma wątpliwości, że zainwestowanie w hantle okaże się dobrym pomysłem. Przed zakupem warto jednak dowiedzieć się, jakie rodzaje ciężarków są dostępne na rynku. Podczas wyboru trzeba mieć na uwadze kilka kwestii. Jedną z nich jest wielkość ciężarka. Jeśli dopiero zaczynamy przygodę z tym typem sprzętu, postawmy na hantle dla początkujących. Te najlżejsze będą liczyć 0,5 kilograma. Wspaniale sprawdzają się podczas różnych ćwiczeń fitness. Mogą zostać wykorzystane również podczas praktyki pilatesu. Dzięki nim zadbamy o ogólną kondycję i wysmuklimy sylwetkę. Kiedy już oswoimy się z tym ciężarem, możemy sięgnąć po cięższe artykuły. Należy jednak mieć na uwadze, że u początkujących kobiet standardowy ciężar pojedynczego hantla wynosi od 1 do 2 kilogramów, podczas gdy u początkujących mężczyzn ten przedział waha się od 3 do 5 kilogramów. Kolejny aspekt, na który warto zwrócić uwagę podczas wyboru hantla, to jego przeznaczenie. Inne hantle będą używane do fitnessu, a inne do budowania mięśni. Najcięższe hantle wykorzystuje się podczas treningów siłowych. W przypadku treningów kondycyjnych stawia się za to na lekkie ciężarki, jako że zapewniają one swobodę i dynamikę ruchów. Co ciekawe, cięższe hantle wykorzystuje się też podczas trenowania dolnych partii ciała, jako że tam mięśnie są silne. Lżejsze używane są we wzmocnieniu ramion i barków.

W przypadku treningów z hantlami bardzo istotne jest obserwowanie swojego progresu. Kiedy bowiem nasze ciało przyzwyczai się do ciężaru, nie będzie on dłużej dla niego wyzwaniem, co oznacza, że nie będzie też przynosił upragnionych efektów. Jeśli chcemy się rozwijać, będziemy musieli zmienić hantle na cięższe. Dla treningów siłowych świetnie sprawdzą się hantle żeliwne, które są o wiele cięższe i pozwalają na wzmocnienie wyrobienie mięśni. Przyglądając się tej kwestii, na pewno natrafimy też na inne rodzaje hantli. W sklepach dostępne są między innymi ciężarki żeliwne, winylowe, neoprenowe oraz bitumiczne.

O czym pamiętać, trenując z hantlami?

Aktywność fizyczna to coś, co zapewnia nam bardzo dużo korzyści. Aby w pełni cieszyć się jej pozytywnymi efektami, powinniśmy jednak zadbać o dobre przygotowanie. Nieuważne podejście do wysiłku może bowiem przynieść niekorzystne konsekwencje. Możemy ich uniknąć za sprawą odpowiedniej regeneracji. Dzięki niej możemy pozbyć się nieprzyjemnych skutków treningu, takich jak zakwasy. Umożliwi nam też przygotowanie się do późniejszych aktywności. Najlepszym sposobem na regenerację mięśni jest odpoczynek. To właśnie dzięki relaksowi nasze ciało może pozbyć się wszelkiego dyskomfortu czy napięcia. Nawet jeśli wydaje nam się, że nie jesteśmy w stanie się tak odprężyć, nie musimy się obawiać – wyjątkowe materace takie jak Hilding Nevada czy inne produkty ze strony www.hilding.pl oferują wspaniałe właściwości i niezwykłą wygodę, czym na pewno umożliwią pełne zrelaksowanie się.

Nie można ukryć, że kiedy codziennie się ruszamy i regularnie wykonujemy aktywność fizyczną, wyświadczamy naszemu ciału wielką przysługę. Jeśli jednak okaże się, że będziemy chcieli wprowadzić coś nowego do naszych treningów, sięgnijmy wówczas po hantle! Dzięki nim możemy podnieść poziom trudności naszym ćwiczeń i wypracować nowe partie mięśni.