Każdy z nas w pewnym momencie swojego życia zaczął zastanawiać się, czy to, co robi obecnie, faktycznie jest dla niego. Współczesny świat oferuje wiele możliwości zarobku, a otwarty rynek daje pole do popisu w różnorodnych branżach. W szczególności młodzi ludzie stają aktualnie przed dylematem, czy kontynuować etat, a może spróbować swoich sił we własnym biznesie. Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy, które warto prześledzić, zanim podejmiemy ryzykowną decyzję dotyczącą naszej przyszłości. Wszyscy też posiadamy inne priorytety i cele, mające wpływ na dobór odpowiedniej drogi zawodowej.

Praca na etacie, czyli stabilność i bezpieczeństwo

Życie najczęściej polega na schematach, a te mówią nam, że wraz z wejściem w dorosłość powinniśmy znaleźć stabilne zatrudnienie. Praca etatowa daje poczucie bezpieczeństwa, oczywiście w pewnym stopniu, lecz dzięki niej wiemy, na jakie Etat czy własny biznes? Która droga jest dla Ciebie?zarobki możemy liczyć i jak możemy nimi dysponować, aby zaspokoić bieżące potrzeby. Etat jest też najłatwiejszą drogą dochodów (pomijając fakt, że we współczesnych czasach trzeba wysłać kilkaset CV, zanim dostaniemy upragnioną posadę). Wystarczy przejrzeć ogłoszenia i umówić się na rozmowę kwalifikacyjną. Założenie własnej działalności wymaga jednak większego zaangażowania – przede wszystkim trzeba posiadać pomysł na biznes, a oprócz tego wiąże się on z masą papierkowej roboty. Firma to również spora odpowiedzialność i w tym przypadku nie zawsze jesteśmy w stanie przewidzieć sukces naszych działań. Początki jej funkcjonowania wymagają zaplecza finansowego. Ostatecznie może okazać się, że własna działalność nie jest opłacalna, ponieważ nie znajduje zainteresowania i docelowej grupy klientów. Praca na etacie nie wiąże się z tego typu ryzykiem. Oferuje regularne wynagrodzenie, pisemną umowę wraz z okresem wypowiedzenia oraz pewne świadczenia, takie jak ubezpieczenie zdrowotne czy płatne urlopy.

Kiedy podejmujemy ryzyko finansowe?

Etat to w głównej mierze bezpieczeństwo pod względem finansowym. Tutaj osobisty wkład jest zerowy – w zamian za wykonaną pracę pracodawca zapewnia nam ustalone wcześniej wynagrodzenie. Jedyne ryzyko to te, w którym szef nie jest zadowolony z rezultatów naszych działań, więc postanawia nas zwolnić. W przypadku prowadzenia własnej firmy sprawa finansów nie jest już tak oczywista. O ile małe firmy nie potrzebują większych inwestycji na start, to bardziej rozwinięte branże oczekują większych nakładów, aby móc wyróżnić się na rynku. Do tego dochodzą koszy związanie z utrzymaniem działalności, chociażby takie jak ceny surowców czy zatrudnienie pracowników. Pieniądze są też konieczne, aby opłacić ZUSy i podatki, które musimy rozliczać od pierwszego dnia założenia biznesu. Poza tym dochody z działalności mogą być zmienne, co jest sporym wyzwaniem dla osób ceniących sobie regularność. W jednym miesiącu zyski potrafią być wysokie, a już w kolejnym kwota ta znacznie spada.

Rozwój osobisty i zawodowy

Etat i własny biznes różnią się też pod względem perspektyw zawodowych oraz rozwojowych. Trudny ukryć, że prowadząc własną działalność, nie jesteśmy w stanie poszerzać swoich horyzontów, nawet jeśli biznes stopniowo osiąga sukces. Mimo wszystko nasza osoba stoi ciągle w tym samym miejscu i wykonuje dokładnie te same działania przez resztę swojego życia. Otworzenie firmy to spora zmiana, która zmusza do lepszej organizacji czasu oraz wymaga stałej atencji. Mówi się, że jest to praca 24 godziny na dobę, zwłaszcza na początku drogi. W przypadku etatu posiadamy spore możliwości rozwoju, nawet jeśli pracodawca ich bezpośrednio nie oferuje. Wciąż mamy czas na to, aby samodzielnie się dokształcać, a w razie takiej potrzeby możemy zmienić pracę, zdobywając nowe doświadczenia i wiedzę. Warto jednak szukać posad, na których firma opłaca szkolenia i z których istnieje możliwość awansu na wyższe stanowiska. Istnieją również przypadki, gdzie ludzie całkowicie zmieniają branże w celu poszerzenia swoich kompetencji. Nadal odnajdują siebie, próbując swoich sił w różnych dziedzinach.
W natłoku obowiązków i zadań szczególnie ważny jest zdrowy sen na odpowiednio dobranym materacu ze strony https://fit4sleep.pl/. Wysokiej jakości podłoże sprawia, że wypoczynek staje się głębszy, a my nabieramy więcej sił do codziennej pracy. Wiele świetnych materacy możemy znaleźć w salonach stacjonarnych w Wałbrzych.

Własny biznes wymaga znalezienia niszy rynkowej

Choć prowadzenie własnego biznesu to duża autonomia, początki bywają ciężkie, a nawet mogą spędzać sen z powiek. W dzisiejszych czasach otworzenie działalności, która faktycznie zainteresuje klientelę, okazuje się być sporym wyzwaniem. Jako przedsiębiorcy musimy najpierw znaleźć niszę rynkową pozwalającą lepiej zrozumieć potrzeby konsumentów. To wąski, specjalistyczny segment rynku, który nie jest w pełni zagospodarowany i dlatego rozpoczęcie w nim biznesu może okazać się sukcesem. Wówczas firma będzie oferować unikalne produkty, dopasowane do oczekiwań klientów. Jednak znalezienie takiej niszy może być trudne w sytuacji, w której tak naprawdę wszystko, czego zapragniemy, jest na wyciągnięcie ręki. Jednocześnie nisza musi być na tyle duża, by generować zyski, a z drugiej strony wąska, by nie konkurować bezpośrednio z istniejącymi już gigantami branży.

Etat a własny biznes: czas pracy

Dużym atutem pracy na etacie jest fakt, iż po powrocie do domu nie musimy się nią martwić. Nasze obowiązki w większości przypadków są ściśle zawarte w konkretnych widełkach godzinowych. Oznacza to, że pracy poświęcamy się tylko w danej części dnia, np. od 8 do 16 godziny. Etat daje więc poczucie regularności, stabilności oraz przewidywalności. Pracownik po wykonaniu swoich zadań może zająć się prywatnymi sprawami. Utrzymanie balansu między życiem zawodowym a osobistym jest znacznie prostsze niż przy prowadzeniu działalności gospodarczej. Przedsiębiorcy pracują niestety dłużej i muszą wykazywać się elastycznością. Poświęcają czas nie tylko na wykonywanie zadań operacyjnych, ale także na zarządzanie finansami, marketingiem i rozwojem biznesu. Muszą być “pod telefonem” praktycznie cały dzień, aby zachować dobry kontakt ze swoimi klientami czy interesariuszami. Własna firma wymaga stałej uwagi, dlatego granica między życiem prywatnym a zawodowym może się zacierać. Dlatego tak istotna jest tutaj samodyscyplina.

A może jedno i drugie?

Praca na etacie to płynność finansowa, a własna działalność daje kontrolę i możliwość realizacji indywidualnych pomysłów. Niektórzy decydują się na łączenie obu tych rozwiązań, co oczywiście staje się bardziej czaso- i pracochłonne, lecz z drugiej strony ożywia codzienność, która może być monotonna w przypadku samego etatu. Takie wyjście jest też bezpieczną bazą finansową, zwłaszcza w początkowym okresie funkcjonowania firmy. Jeśli posiadamy spore zasoby energii oraz chcemy się rozwijać w tym, co naprawdę nas interesuje, połączenie obu form może mieć obiecujące rezultaty.

Wybór między etatem a własnym biznesem to twardy orzech do zgryzienia – z jednej strony przemawia do nas poczucie autonomii w swoich działaniach, a z drugiej stabilność finansowa, którą oferuje jedynie zatrudnienie na umowie. Dlatego też warto dobrze przemyśleć wady oraz zalety każdej z tych ścieżek. Niektórzy prowadzą szczęśliwe życie, bazując na regularnej pracy etatowej, zaś inni spełniają się, zarządzając własną działalnością.

Przeczytaj także: Praktyczne pomysły na przechowywanie w sypialni