Masz obsesję na punkcie porządku, irytują Cię drobne niedoskonałości, a może notorycznie sprawdzasz, czy posiadasz przy sobie klucze? Jeżeli tego typu nawyki sprawiają, że Twoje codzienne funkcjonowanie jest utrudnione, możliwe, że zmagasz się z taką przypadłością jak nerwica natręctw. Wszystkie te zachowania mogą być objawami zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego, w którym osoba chora posiada nieuzasadnione obsesje sprawiające duży dyskomfort psychiczny. Warto wiedzieć, kiedy nasze działania mieszczą się “w normie”, a kiedy wybiegają poza schemat, tym samym świadcząc o poważniejszej dolegliwości zdrowotnej. W tym artykule odpowiadamy na pytanie, jakie zachowania mogą wskazywać na nerwicę natręctw.

Nerwica natręctw (OCD): czym dokładnie jest?

Nerwica natręctw (ang. obsessive-compulsive disorder, OCD) to zaburzenie psychonerwicowe występujące nawet u 2-3% populacji. Może ono dotknąć każdego z nas, bez względu na płeć, wiek czy choroby współistniejące. Charakteryzuje się występowaniem natrętnych myśli (obsesji) i przymusowych czynności, które mają przynosić ulgę w lęku czy niepokoju. W rzeczywistości jednak nerwica natręctw utrudnia radzenie sobie z codziennością, a w tym z relacjami w rodzinie oraz pracy. Przy tym warto podkreślić, że zachowania osoby chorej są nielogiczne, irracjonalne i mogą pochłaniać nawet większą część dnia. Przykładowo chory potrafi notorycznie sprawdzać zamknięte drzwi, wyłączoną kuchenkę czy myć ręce. Jeśli nie wykona tych czynności, rośnie w nim wewnętrzne napięcie, staje się coraz bardziej niespokojny i trudno mu się wówczas skupić na innych rzeczach. Zachowania w przypadku OCD mogą być bardziej skomplikowane, ale zawsze przyjmują postać przymusowych następujących po sobie działań.

Jakie są przyczyny nerwicy natręctw?

Do tej pory nie udało się ustalić dokładnych przyczyn występowania nerwicy natręctw. Uważa się jednak, że może być to schorzenie o podłożu genetycznym czy psychospołecznym. Przede wszystkim wskazuje się tutaj na takie przyczyny jak: Nerwica natręctw: jakie zachowania mogą o niej świadczyć?niedobór serotoniny; uszkodzenia i zmiany w mózgu na skutek choroby czy wypadku; specyficzna praca mózgu oraz zaburzenia hormonalne. Na rozwój nerwicy natręctw może mieć również wpływ trauma po przykrych doświadczeniach z przeszłości, np. trudne dzieciństwo, strata bliskiej osoby lub akt wykorzystania seksualnego. Częstą przyczyną okazuje się także szybkie tempo życia, natłok obowiązków i presja w związku z dotrzymywaniem terminów. Osoby, które na co dzień zmagają się z silnym stresem, sporymi zmianami oraz zaburzonymi relacjami międzyludzkimi, są bardziej narażone na nasilenie nerwicy natręctw.

Aby lepiej zadbać o swoje zdrowe psychiczne, warto rozważyć zakup wygodnego materaca o wysokiej jakości wykonania. Pod tym linkiem: abcsnu.pl/18-materace-termoelastyczne oraz w sklepach w Wałbrzych znajdziemy wiele doskonałych modeli gwarantujących treściwy wypoczynek, a tym samym dobre samopoczucie na co dzień.

Nerwica natręctw, czyli kompulsyjne zachowania

Aby poradzić sobie z obsesjami, osoby z OCD często angażują się w kompulsywne zachowania – powtarzające się czynności lub rytuały, które mają na celu zmniejszenie niepokoju i wewnętrznego napięcia. Owszem, nawyki te przynoszą ulgę, ale jedynie chwilową, ostatecznie prowadząc do obłędu. Zachowania stają się coraz bardziej czasochłonne oraz uciążliwe, negatywnie wpływając na samopoczucie psychiczne, a także utrudniając codzienne funkcjonowanie i wykonywanie nawet najprostszych rutynowych czynności. Osoby chore są w stanie nawet co minutę sprawdzać, czy np. przekluczyły drzwi lub zamknęły lodówkę. Niektórzy z kolei mogą wielokrotnie myć swoje ręce, aby “oczyścić się” z wyimaginowanych zarazków. Są również takie osoby, które ustawiają przedmioty w określonym porządku do tego momentu, aż poczują, że wszystko znajduje się na swoim miejscu. W takim przypadku mamy do czynienia z obsesją na punkcie symetrii oraz czystości. Niepokój mogą wywoływać chociażby niedociągnięte do końca zasłony okienne czy “źle” ułożone buty w przedpokoju. Poza tym OCD może obejmować nerwowe liczenie np. kroków, słów lub przedmiotów. Celem takiego zachowania jest uniknięcie ponownie wyimaginowanych złych konsekwencji. Osoby chore wielokrotnie powtarzają dane czynności, lecz nie są w stanie zaprzestać swoich działań. Zdają sobie sprawę ze swojego problemu, są świadome, że nawyki te nie mają sensu, ale ich umysł kreuje wizje, którym chcą za wszelką cenę zapobiec.

Czasochłonność rytuałów oraz trudności w koncentracji

Nerwica natręctw pojawia się wtedy gdy na konkretną czynność poświęcamy diametralną ilość czasu. Choć mogłoby się wydawać, że sprawdzenie drzwi zajmuje dosłownie kilka sekund, to w ogólnej mierze często okazuje się, iż nasze niezdrowe nawyki potrafią wyciągać nawet godzinę z codziennego życia. Zanim położymy się do łóżka, potrafimy kilkanaście razy skontrolować drzwi, kuchenkę czy okna, a to i tak nie przyniesie nam wewnętrznego spokoju. Natomiast w kontakcie z jakąkolwiek żywnością, zwłaszcza podczas przygotowania posiłku, będziemy wielokrotnie myć nasze ręce, aby pozbyć się uczucia brudu oraz lepkości, gdzie tak naprawdę zabrudzenie te było minimalne. Tego rodzaju obsesje prowadzą do trudności w koncentracji i relaksacji umysłu. Nie potrafimy efektywnie pracować czy dbać o relacje z bliskimi nam osobami, ponieważ nieustannie myślimy o tym, co nas trapi. Takie zachowania mogą również skutkować tym, że zaczynamy spóźniać się do pracy oraz na spotkania z przyjaciółmi.

Nerwicy natręctw mogą towarzyszyć dodatkowe objawy

Nerwica natręctw w pierwszej kolejności cechuje się kompulsywnymi zachowaniami, lecz mogą jej towarzyszyć inne szkodliwe symptomy, takie jak objawy zaburzeń lękowych, depresji, depersonalizacja i derealizacja czy tiki. Długo nieleczone OCD może niestety prowadzić do poważnego upośledzenia w funkcjonowaniu chorego. Pojawia się obniżony nastrój, brak pewności siebie, poczucie bezradności, a nawet głęboko rozwinięta depresja. Niektórym może też wydawać się, że otaczający ich świat nie jest rzeczywisty, tylko sztuczny i nie mają oni wpływ na swoje odczucia, emocje oraz działania. Tego typu objawy mogą przerodzić zwykły lęk w prawdziwe szaleństwo, dlatego konieczna jest wówczas szybka interwencja terapeutyczna. Niekiedy również pojawiają się tiki, czyli mimowolne, nawracające ruchy lub zjawiska głosowe, którym chorym nie jest praktycznie w stanie się oprzeć.

Warto wiedzieć, że nerwica natręctw jest poważnym schorzeniem, którego nie należy bagatelizować. Nieleczona może stać się jeszcze cięższa w skutkach, a wtenczas obsesyjne myśli i zachowania przeradzają się w psychiczne szaleństwo. Zrozumienie podstawowych objawów OCD często bywa pierwszym krokiem do wystawienia diagnozy. Jeśli czujemy, że posiadamy poważny problem i nie potrafimy sobie z nim poradzić, warto szukać profesjonalnej pomocy terapeutycznej.

Przeczytaj także: Co oznacza sen o księdzu?