By spać zdrowo i spokojnie powinieneś dopasować materac do swoich indywidualnych potrzeb. Istotne jest nie tylko wypełnienie materaca i materiały z którego został wykonany, ale także jego rozmiar, wysokość, czy stopień twardości. Te trzy komponenty bezpośrednio wypływają na komfortowy wypoczynek. Jak wybrać idealnie dopasowany materac?

Twardy, czy miękki?

Stopień twardości materaca to niesamowicie ważna kwestia, ponieważ wpływa bezpośrednio na odpowiednią regenerację organizmu podczas nocnego wypoczynku. Zbyt miękki model może powodować, że zaśniesz w nienaturalnej pozycji, a ma to bezpośredni wpływ na powstawanie wad postawy. Natomiast zbyt twarde modele mogą blokować odpowiedni przepływ krwi i prowadzić do drętwienia kończyn. Materace Hilding w Koszalinie oferują bardzo szeroki wybór produktów o różnym stopniu twardości. Gdy będziesz przymierzał się do zakupu materaca, weź pod uwagę przede wszystkim swoją wagę i budowę ciała. Osoby lżejsze, a także dzieci, czy młodzież, które nie ważą więcej niż 60 kg, powinny spać na miękkich modelach. Dla osób dorosłych i o zwiększonej wadze idealne będą modele twarde, lub średnio twarde. Stopień twardości materaca odpowiada za odpowiednie podparcie całego ciała i dba o odpowiednie ułożenie kręgosłupa.

A co z rozmiarem?

Parametry materaca a jakość snu - poznaj materace w swoim mieścieJak dobrze wiesz, rozmiar materaca powinieneś dopasować do wielkości łóżka, a także swojej wagi i wysokości. Wielu osobom wydaje się, że nie jest to aż tak istotny aspekt w czasie wybierania materaca idealnego. To oczywiście nieprawda – tylko dobrze dopasowany materac pozwoli Ci swobodnie poruszać się w łóżku i zmieniać pozycje podczas snu. Dzieci i młodzież śpią zazwyczaj w łóżkach jednoosobowych, które mają najczęściej wymiary 80×190, czy 80×200. Nie ma jednak reguły i materac powinien być po prostu dostosowany do indywidualnych potrzeb dziecka. Dorośli śpiący na łóżkach jednoosobowych zazwyczaj posiadają materace 90×200, lub 100×200. Te rozmiary nie spodobają się jednak każdej osobie śpiącej w pojedynkę. Gdy ktoś potrzebuje więcej przestrzeni, może zdecydować się na materac o wymiarach 180×200, a nawet 200×200.

Wysoki, czy niski?

Tylko garstka klientów zwraca uwagę na wysokość materaca, która okazuje się być szalenie istotna! To bardzo ważna kwestia zwłaszcza w kontekście wagi użytkownika. Cienkie materace nie sprawdzą się osobom z nadwagą, które powinny korzystać z wyższych modeli. Nieodpowiedni materac może powodować dolegliwości bólowe wywołane chociażby uciskiem stelaża. Wysokość materaca zależy od rodzaju wypełnienia, ale także jego zastosowania. Dorośli nie powinni korzystać z modeli mierzących poniżej 19-20 centymetrów. Oczywiście muszą także brać pod uwagę ewentualne schorzenia i swoje własne potrzeby, by móc dostosować wysokość do indywidualnych preferencji. Dzieci powinny spać na materacach o minimum 11 centymetrach wysokości, nastolatkowie natomiast na modelach wysokich na 18-25 centymetrów. Materace Hilding w Lubiniu oferują produkty o zróżnicowanych wysokościach, dzięki czemu z całą pewnością wybierzesz coś odpowiedniego.

Kupując materac kieruj się wszystkimi wspomnianymi wcześniej parametrami. Zakup wysokiej jakości produktu to niemały wydatek, dlatego warto wybrać rozważnie.