Zdrowy i spokojny sen pełni niezwykle ważną rolę w życiu każdego z nas. Odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie  ciągu dnia oraz gwarantuje dobre samopoczucie. Z uwagi na to, w wielu produktach sypialnianych, takich jak materace czy poduszka wykorzystuje się unikalny rodzaj materiału, jakim jest pianka. Jak jej stosowanie wpływa na nasz komfort snu? 

Poduszka piankowa – co warto o niej wiedzieć? 

Materac do spania odpowiada za wsparcie sylwetki użytkownika oraz stabilną pozycję kręgosłupa. Natomiast rolą poduszki jest zagwarantowanie prawidłowego wsparcia głowy, barków oraz kręgosłupa w odcinku szyjnym. Jest to niezwykle ważne, gdyż pozwala na regenerację mięśni górnych partii ciała, przez co rano nie zmagamy się z bólem głowy czy sztywnością karku. na współczesnym rynku mamy dostęp do różnego rodzaju poduszek, w tym wyjątkowych modeli piankowych, inaczej poduszek ergonomicznych lub ortopedycznych. Wyróżniają się one rodzajem zastosowanego wypełnienia, które jest wyjątkowo miękkie i sprężyste. Co więcej, z uwagi na zastosowanie pianki termoelastycznej, poduszka piankowa odznacza się możliwością idealnego dopasowania się do kształtu głowy i szyi. Oprócz tego większość modeli odznacza się:

 • właściwościami antybakteryjnymi, antygrzybicznymi i antywirusowymi,
 • trwałością i odpornością na odkształcenia,
 • antyalergiczność.

Z uwagi na liczne właściwości, poduszka piankowa może być stosowana przez niemalże każdego. Idealnie sprawdza się u nastolatków, osób dorosłych oraz seniorów, gdyż niezależnie od wieku, odpowiada za prawidłową regeneracją górnych partii ciała.

Poduszka piankowa i materac piankowy - czym się charakteryzują?Jaką pościel wybrać do poduszki piankowej? 

Nie da się zaprzeczyć, że to, z czego została wykonana wysokiej jakości pościel do łóżka, decyduje zarówno o walorach estetycznych, jak i wrażeniach dotykowych. Zależy ono w dużej mierze od rodzaju materiału, z jakiego została wykonana poszewka na poduszkę oraz kołdrę. Współczesny rynek oferuje nam liczne modele, wśród których wyróżnić można:

 • pościel bawełnianą,
 • pościel wełnianą,
 • pościel satynową,
 • pościel lnianą,
 • pościel jedwabną.

Decydując się na wysokiej jakości pościel, musimy mieć na uwadze liczne czynniki, które wpływają na komfort snu. W pierwszej kolejności musimy postawić na osobiste potrzeby i preferencje użytkownika, na podstawie których jesteśmy w stanie znaleźć idealny dla siebie model. Oprócz tego dużą rolę odgrywa rodzaj materiału, gdyż wpływa on na właściwości pościeli. Ostatnim, ale równie ważnym aspektem jest rozmiar, czyli długość i szerokości. Musimy tutaj pamiętać o tym, aby zarówno poszewka na poduszkę, jak i kołdrę były idealnie dopasowane do ich rozmiaru. Zbyt mała pościel może przyczyniać się do rolowania, co w czasie snu daje niekomfortowe uczucie. Natomiast w przypadku zbyt dużej przyczynia się do zwijania, np. kołdry w dole poszewki, przez co, zamiast spać pod kołdrą, budzimy się przykryci tylko poszewką.

Materace piankowe – charakterystyka

Idealny materac dla dziecka, osoby dorosłe czy seniora? Najlepiej postawić na podłoża do spania z wypełnieniem piankowym! Są to wyjątkowe produkty, które na tle innych wyróżniają się swoim wnętrzem, gdyż w całości składa się ono z nowoczesnej pianki. Jest ona produkowana z wysokiej jakości materiałów. Każdy z nich odznacza się innymi właściwościami oraz budową, przez co inaczej wpływa na odczuwany w czasie snu komfort. Wyróżnić tutaj można:

 • piankę termoelastyczną – reaguje na nacisk oraz ciepło ciała, przez co idealnie dopasowuje się do anatomicznych kształtów ciała użytkownika,
 • piankę wysokoelastyczną – stanowi bazę wielu produktów, przez co są one bardziej wytrzymałe i odporne na odkształcenia,
 • piankę lateksową – stanowi najczęściej połączenie lateksu z naturalnym mleczkiem kauczukowym, przez co odznacza się właściwościami antyalergicznymi.

Materace piankowe posiadają wiele unikalnych cech, a w ich wnętrzu możemy znaleźć zarówno jeden typ pianki, jak i kilka! W ten sposób sprawdzą się one niemalże w każdej sypialni, wystarczy tylko uwzględnić osobiste potrzeby i preferencje, takie jak wiek użytkownika, rozmiar materaca czy twardość.

Chcąc zadbać o komfort snu, musimy wziąć pod uwagę wiele niezwykle ważnych aspektów. Do nich zalicza się przede wszystkim wysokiej jakości poduszka, pościel oraz materac. Pamiętajmy jednak, aby za każdym razem dokładnie sprawdzić parametry, gdyż tylko odpowiednio dopasowane do naszych potrzeb produkty są w stanie właściwie spełniać swoją rolę.