W świecie pełnym niekończących się autostrad, wydłużających się torów kolejowych i międzynarodowych tras lotniczych, długie podróże stają się nieodłącznym elementem naszego życia. Jednak w wirze fascynujących przygód, niezwykłych miejsc i nieznanych terenów, łatwo zapomnieć o jednym, najważniejszym elemencie – o sobie. Długie podróże mogą być równoznaczne z wyzwaniami dla naszego fizycznego i psychicznego samopoczucia. Warto zatem zapoznać się ze sprawdzonymi sposobami na dbanie o siebie! A oto one!

Sposób 1 – odpowiednie nawodnienie

Podczas podróży organizm może łatwo utracić wodę z powodu zmieniających się warunków klimatycznych czy długotrwałego przebywania w klimatyzowanych pojazdach. Nie czekajmy na uczucie pragnienia, a regularniej spożywajmy czystą wodę, aby móc utrzymać odpowiednie nawodnienie. Pomóc w tym może zabranie ze sobą dużej butelki wody – zwykłej, a także z dodatkiem mięty lub cytryny.

Sposób 2 – zdrowy wypoczynek

Nowe otoczenie, inne łóżko i zmiana strefy czasowej mogą jednak utrudniać utrzymanie regularnego rytmu snu. Nie wspominając już o przesypianiu czasu w samochodzie, pociągu czy samolocie. Zadbajmy zatem o swój komfort poprzez przygotowanie komfortowych warunków do spania. Jeśli to możliwe, zapewnijmy sobie spokojne i ciemne otoczenie. Maska na oczy i zatyczki do uszu mogą być tutaj przydatne. Oprócz tego warto zainwestować w nawierzchniowy materac Wałbrzych, który znajdziemy zarówno na hilding.pl, jak i sleepinghouse.pl. Dzięki niemu będziemy mieć zapewnione komfortowe warunki do efektywnego wypoczynku. Nie zapominajmy również o innych kwestiach związanych z higieną snu!

Sprawdzone sposoby na dbanie o siebie w czasie długich podróżySposób 3 – pożywny posiłek

Zdrowe odżywianie podczas podróży odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu energii, kondycji fizycznej i ogólnego dobrego samopoczucia. W trakcie podróży często jesteśmy narażeni na pokusy szybkich przekąsek i gotowych dań, ale istnieje wiele sposobów, aby zadbać o zdrowy posiłek nawet w podróży. Możemy przygotować zdrowe przekąski i jedzenie lub uszykować sobie pełnowartościowy posiłek w pojemniku. Wszystko zależy od charakteru podróży. Unikajmy natomiast jedzenia w ostatniej chwili.

Sposób 4 – ruch

Aktywność fizyczna pomaga utrzymać kondycję fizyczną, poprawić nastrój i zminimalizować skutki długotrwałego siedzenia. W tym celu warto spacerować, np. po pociągu czy częściej się zatrzymywać na przerwy. Wówczas możemy wyjść z samochodów, rozciągnąć się oraz pochodzić. Sprawa jest trudniejsza w przypadku podróży samolotem, aczkolwiek możemy wykonać kilka prostych ćwiczeń, takich jak ruchy kończyn dolnych, ćwiczenia na siedząco, a także ruchy głową i szyją.

Sposób 5 – odpowiednie ubranie i obuwie

W czasie długiej podróży warto zaopatrzyć się w odpowiednie ubranie i obuwie, które zapewni nam komfort oraz umożliwi dostosowanie się do zmieniających warunków. Obejmuje to ubieranie się na tzw. cebulkę oraz luźne lub elastyczne ciuchy, najlepiej wykonane z oddychających materiałów. Jest to ważne, gdyż dzięki odpowiednim ubraniom i butom, możesz cieszyć się podróżą bez zbędnego dyskomfortu.

Sposób 6 – ochrona przed słońcem

Słońce wpływa to nie tylko na komfort w czasie podróży, ale przede wszystkim na zdrowie skóry. Niezależnie od rodzaju środka transportu, warto wyposażyć się w produkty do ochrony przeciwsłoneczne, takie jak kremy z filtrem UVA i UVB, które mają wysoki filtr SPF. Pamiętajmy o aplikowaniu ich regularnie, mniej więcej co 2 godziny, także po kąpieli czy poceniu się. Natomiast za dodatkowe środki ochrony uznaje się noszenie np. kapeluszy czy okularów przeciwsłonecznych, a także unikanie słońca w godzinach szczytu.

Sposób 7 – unikanie substancji stymulujących

Unikanie substancji stymulujących podczas podróży może przyczynić się do zachowania równowagi psychicznej, fizycznej oraz zapewnienia bezpiecznej podróży. Kwestia ta obejmuje ograniczenie kofeiny (w postaci kawy, herbaty czy napojów energetyzujących), unikania alkoholu czy używek. W ten sposób zapobiegniemy utracie zdolność koncentracji, koordynacji ruchowej oraz ogólnej sprawność psychomotorycznej.

Sposób 8 – gry i zabawy dla pasażerów

Długa podróż może być wyzwaniem, zwłaszcza jeśli chodzi o utrzymanie dobrego samopoczucia pasażerów. Gry i zabawy są doskonałym sposobem na złamanie monotonii podróży i umilenie czasu. Możemy tutaj postawić na gry planszowe, mobilne czy towarzyskie. Za bardziej angażujące zabawy uważa się quizy tematyczne czy gry słowne. Ciekawą opcją jest wspólne wymyślanie scenariuszy podróżnych lub historii związanych z miejscami, do których się udajemy.

Sposób 9 – rajstopy uciskowe

Rajstopy uciskowe, znane również jako rajstopy kompresyjne, mogą być korzystne podczas długiej podróży, zwłaszcza jeśli chodzi o zachowanie komfortu i poprawę krążenia krwi. Warto w nie zainwestować, gdyż pomagają w zmniejszeniu obrzęków i uczucia zmęczenia nóg, co często związane jest z długotrwałym siedzeniem w jednej pozycji. Ponadto wspomagają prewencję zakrzepicy, np. w czasie lotów.

Sposób 10 – przybory do higieny osobistej

Podczas długiej podróży ważne jest utrzymanie uczucia świeżości. W tym celu zabierzmy ze sobą szczoteczkę i pastę do zębów. Może przydać się także mydło w płynie lub kostce, ręcznik papierowy, dezodorant, krem nawilżający czy papier toaletowy. Jeśli jest to konieczne, to warto spakować do bagażu podręcznego kosmetyki do makijażu.

Długie podróże stają się niczym opowieści, a każdy etap to nowy rozdział w naszej księdze przygód. Jednak w tym czasie pamiętajmy również o sobie – w końcu nasze samopoczucie po podróży wpływa na chęć zwiedzania nowych miejsc czy samą chęć do kontynuowania wyprawy.