Każdy marzy o sylwetce, jaką prezentują w mediach społecznościowych celebryci, influencerzy czy sportowcy. Trudno ukryć, że zdecydowana większość z nich tak dobre efekty osiąga dzięki treningom siłowym. Rozpoczęcie przygody z siłownią może być decyzją, która odmieni nasze życie i sprawi, iż w końcu będziemy zadowoleni z własnego ciała. Wiele początkujących osób zastanawia się jednak, w jaki sposób podejść do tego tematu: skorzystać z pomocy trenera personalnego czy może działać na własną rękę. Każda z tych opcji ma swoje wady i zalety, które poznasz w tym artykule!

Pierwsza wizyta na siłowni: co warto wiedzieć?

Pierwsza wizyta na siłowni może być naprawdę stresująca: spora ilość maszyn i “groźne” spojrzenia innych osób mogą szybko zniechęcić do kolejnych treningów. Przede wszystkim jednak paraliżuje nas nasza własna niewiedza oraz brak doświadczenia. Obawiamy się tego, że ćwiczenia będziemy wykonywać w Trener personalny czy samodzielna nauka: jak rozpocząć przygodę z siłownią?nieprawidłowy sposób, a inne osoby obecne na siłowni zaczną nas oceniać. Jeśli nigdy wcześniej nie mieliśmy do czynienia z tego rodzaju aktywnością fizyczną, faktycznie możemy wyrządzić sobie krzywdę w sytuacji, w której niepoprawnie korzystamy z zasobów siłowni. Pierwszy trening wymaga więc odpowiedniego planu działania. Zanim przekroczymy próg siłowni, musimy się zastanowić, jakie ćwiczenia chcemy wykonywać i jakie efekty uzyskać. Na szczęście w dzisiejszych czasach nie brakuje poradników online, dzięki którym możemy samodzielnie przeprowadzić swój trening. Z drugiej strony jednak dodatkowa para oczu pomaga korygować ewentualne błędy, a tym samym zmniejszamy ryzyko kontuzji i możemy szybciej cieszyć się sylwetkowymi rezultatami. Wchodząc na siłownię, jesteśmy także zobowiązani zapoznać się z jej zasadami, aby uniknąć nieporozumień z pozostałymi użytkownikami.

Kim jest trener personalny i na czym polega jego pomoc?

Zatrudnienie trenera personalnego to jedno z najpopularniejszych rozwiązań, jeśli chodzi o pierwsze kroki w obszarze treningów siłowych. Trener personalny to wykwalifikowany specjalista, który układa spersonalizowane plany treningowe i zwraca uwagę na poprawne wykonywanie poszczególnych ćwiczeń. Często też jego zadaniem jest wsparcie motywacyjne czy edukacja w zakresie zdrowego stylu życia. Praca trenera rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu z klientem. Podczas niego stara się poznać jego potrzeby, cele oraz możliwości fizyczne. Na tej podstawie przygotowuje plan treningowy, którego skrupulatne przestrzeganie powinno przełożyć się na efekty sylwetkowe i siłowe. Trener jest zazwyczaj obecny podczas każdego treningu – przedstawia prawidłową technikę wykonywania ćwiczeń, co minimalizuje ryzyko kontuzji i maksymalizuje efektywność wizyt na siłowni. Kolejnym ważnym elementem pracy trenera jest monitorowanie postępów. Śledząc nasz rozwój, może wprowadzać zmiany w planie, abyśmy mogli jak najszybciej osiągnąć wyznaczone cele.

Treningi indywidualne mogą być złym rozwiązanie, ale nie muszą!

Decyzja o samodzielnych treningach może być skokiem na głęboką wodę, jeśli nie posiadamy żadnej wiedzy na temat siłowni. Przede wszystkim należy wiedzieć, że efektywny trening nie opiera się na “przeskoczeniu” kilku losowych maszyn do ćwiczeń. Chcąc szybko zauważyć efekty, musimy trzymać się konkretnego planu treningowego. Sami nie jesteśmy w stanie go stworzyć, ale możemy posłużyć się poradnikami lub gotowymi planami dostępnymi w internecie. Zwracajmy uwagę na technikę wykonywanych ćwiczeń, precyzję oraz tempo. Początkującym osobom często umykają takie szczegóły, a mają one kolosalny wpływ na jakość treningu. Pamiętajmy, że lepiej wykonać mniejszą ilość powtórzeń, niż impulsywnie przeprowadzać ćwiczenie, nie zwracając uwagi na tak istotne detale. Samodzielne treningi nie muszą być zatem złym rozwiązaniem, jeżeli faktycznie kładziemy nacisk na dokładność ruchu. Przed pierwszą wizytą na siłowni warto zapoznać się z przynajmniej kilkoma materiałami na temat treningów siłowych – dzięki temu zmniejszymy ryzyko kontuzji. Ćwiczenia na własną rękę mają również ten plus, że zaoszczędzamy sporą sumę pieniędzy i nie musimy dostosowywać się do grafiku trenera personalnego.

Warto z kolei wiedzieć, że zdecydowanie nie należy oszczędzać na odpowiednim materacu snu. Wygodne podłoże to podstawa zdrowego i prawdziwie regenerującego wypoczynku. W sklepach stacjonarnych w Wałbrzych znajdziemy materace od SleepMed, które nie mają sobie równych, znacznie poprawiając jakość codziennego snu.

Kiedy warto zdecydować się na usługi trenera personalnego?

Pomoc trenera personalnego w niektórych sytuacjach może być szczególnie nieoceniona. Po pierwsze warto na nią zdecydować się wtedy, gdy nigdy wcześniej nie mieliśmy styczności z siłownią. Trener personalny przedstawi nam podstawy, dzięki którym ponownie unikniemy kontuzji i zwiększymy efektywność swoich treningów. Będzie również pomocny, jeśli posiadamy konkretne cele, takie jak redukcja tkanki tłuszczowej lub budowa masy mięśniowej. Na trenera personalnego często decydują się także ci, którzy od dawna nie widzą efektów swoich ćwiczeń. Czasem zła strategia, nieodpowiednia dieta czy brak różnorodności w treningach hamują rozwój, a przez to nie jesteśmy w stanie zauważyć zmian sylwetkowych. Trener dobierze nam taki plan, który przełamie stagnację. To także dobra decyzja, jeśli od zawsze wykazywaliśmy słabe chęci do jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Ustalenie konkretnego harmonogramu treningów z trenerem może być bardziej motywujące (przecież nie chcemy wyrzucić w błoto pieniędzy, które na tę usługę przeznaczyliśmy). Warto wybrać sprawdzonego trenera, z którego pomocy korzystali też nasi znajomi. Wtedy łatwiej będzie nam przełamać strach i wstyd, a poza tym będziemy wiedzieć, że jesteśmy w dobrych rękach.

Czy z pomocy trenera personalnego mogą też korzystać doświadczone osoby?

Zaskakującym faktem może być to, że z usług trenera personalnego nie korzystają jedynie nowicjusze, ale także bardziej doświadczone osoby. Dlaczego? Ponieważ często zauważają one zastój w postępach i nie potrafią samodzielnie znaleźć źródła swojego problemu. Niezależnie od tego, czy chodzi o siłę, masę mięśniową, czy wydolność, stagnacja może być frustrująca. Trener personalny zawsze będzie posiadał odpowiednią wiedzę, dzięki której zdiagnozuje problem i dobierze bardziej efektywny plan treningowy. Może też przybrać inną, świeżą perspektywę na nasz problem. Po latach treningów łatwo wpaść w rutynę, a nowe metody ćwiczeń z pewnością wprowadzą do treningów czynnik motywujący.

Zarówno pomoc trenera personalnego, jak i samodzielny trening może być dobrą decyzją. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb, możliwości oraz oczywiście doświadczenia. Kilka sesji z trenerem może być jednak kompromisowym rozwiązaniem, aby nauczyć się poprawnej techniki ćwiczeń oraz opanować podstawy funkcjonowania na siłowni. Jeśli szybko się uczymy, jak najbardziej możemy przejść na treningi indywidualne, nie narażając swojego ciała na kontuzje.

Przeczytaj także: Zapotrzebowanie na sen w zależności od wieku, trybu życia i płci