Odpowiednio dobrany materac do preferencji i potrzeb użytkownika to podstawa w każdej sypialni. Od niego zależy poziom naszego wyspania oraz ogólnego zadowolenia z dnia codziennego, czy też towarzyszącego nam samopoczucia po przespanej nocy. Kto z nas nie budził się rano, czując ból pleców i całkowity brak sił? To właśnie wina źle dobranego materaca. Z tego względu warto pamiętać, że jest to nie tylko ładnie wyglądający przedmiot, dodający prestiżu sypialni, ale przede wszystkim inwestycja we własne zdrowie. Dziś proponujemy artykuł dotyczący materacy piankowych i lateksowych – czym się różnią i jakie mają cechy charakterystyczne? Sprawdź i przekonaj się, który będzie lepszym wyborem.

Materace lateksowe – czym się cechują?

To podłoża, które zazwyczaj wybierane są przez alergików. Dlaczego? Materace lateksowe wykonane są z naturalnego materiału, jakim jest mleczko kauczukowe. Warto jednak przy zakupie pamiętać o tym, by sprawdzać skład produktu – to od niego zależy jakość wykonania oraz zadowolenie z podłoża. Wysoka ilość mleczka kauczukowego to podstawa, dzięki której możliwe jest spełnienie funkcji lateksowego materaca do spania. Wśród nich należy wymienić przede wszystkim właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne – zdecydowanie łatwiej utrzymać ten model w odpowiedniej higienie, dzięki czemu sprawdzi się u osób borykających się z różnego rodzaju alergiami. Warto wiedzieć, że to właśnie podłoża lateksowe cechują się dużą sprężystością, a jednocześnie odpornością na wszelkie odkształcenia. Ta cecha jest gwarancją inwestycji na kilka kolejnych lat. Co więcej, modele te wykonywane są z myślą o odpowiedniej cyrkulacji powietrza, przez co wyposaża się je w wiele malutkich otworów pozwalających na prawidłowy jego przepływ. Wpływa to jednocześnie na poprawę krążenia śpiącego użytkownika.

Materace piankowe – charakterystyka

Czym różnią się materace piankowe i lateksowe?Drugi rodzaj podłoża do spania, na które warto zwrócić uwagę, to materace piankowe. Tak samo jak w przypadku lateksowych, tak i tutaj należy pamiętać o sprawdzeniu materiału, z jakiego zostały wykonane. Tutaj jednak rolę gra przede wszystkim sam rodzaj – powinniśmy unikać pianki niskiej jakości, czyli poliuretanowej. To ona jest wykorzystywana w najtańszych modelach, przez co dość szybko się zużywa i zachodzi potrzeba wymiany produktu na nowy. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wybór materaca do łóżka wysokiej jakości. Wśród piankowych modeli warto zwrócić uwagę przede wszystkim na rodzaje wysokoelastyczne i termoelastyczne. Oba charakteryzują się dużą plastycznością i możliwością dostosowania produktu idealnie do użytkownika. Te drugie jednak dodatkowo reagują na temperaturę ciała śpiącej osoby, przez co dają wrażenie “otulania”. Sprawdzą się u osób, które wykazują szczególne oczekiwania względem podłoża do spania.

Który materac wybrać – piankowy czy lateksowy?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, który z materacy będzie lepszym produktem. Do wyboru podłoża do spania należy zawsze podchodzić indywidualnie, porównując wszelkie różnice między nimi i dostosowując je do swoich potrzeb. W ten sposób zyskujemy gwarancję zadowolenia z materaca do spania.

Wybór materaca do spania to kwestia, nad którą zazwyczaj spędzamy najwięcej czasu. Wiesz już, czym różnią się podłoża piankowe od lateksowych – mamy nadzieję, że po naszym artykule łatwiej będzie Ci podjąć decyzję zakupową.