Dogoterapia to z pewnością jedna z najciekawszych form wsparcia powrotu do zdrowia. W tym wypadku mamy do czynienia ze specjalnie wyszkolonym czworonogiem, który ma za zadanie poprawić nasze samopoczucie. Jak to się dzieje i czy naprawdę działa? Dowiedz się więcej o dogoterapii!

Czym jest dogoterapia?

Dogoterapia to forma terapii i wsparcia leczenia, w której udział biorą zwierzęta. Są to starannie wytresowane psy, które mają wesprzeć chorego w procesie rehabilitacji czy powrotu do zdrowia. Obecność psa pomaga się rozluźnić, dodaje motywacji, zapewnia bliskość i dostarcza wielu pozytywnych bodźców. Działa zarówno na rozwój ruchowy, jak i intelektualny czy emocjonalny, dlatego wykorzystywana jest przy wielu różnych chorobach. Kontakt ze zwierzęciem stymuluje nasz układ dokrewny, redukuje stres, a także sprawia, że nasza układ odpornościowy zaczyna lepiej funkcjonować. Co ciekawe, dogoterapia znana jest od dawna – pierwsze wzmianki o korzystnym wpływie więzi między psem a chorym człowiekiem pochodzą już ze średniowiecza. Obecnie ta forma wsparcia intensywnie się rozwija, a jej znaczenie rośnie.

Jakie rasy psów uczestniczą w dogoterapii?

Dogoterapia - na czym polega?Aby pies mógł uczestniczyć w dogoterapii, musi być odpowiednio przeszkolony. Nie może być agresywny ani niespokojny. Jego zachowanie musi być przewidywalne, tak aby nie stwarzał żadnego zagrożenia. Ważne, aby lubił zarówno dorosłych, jak i dzieci. Oprócz tego musi wyróżniać się wysoką cierpliwością, tolerancją na dotyk oraz zdolnością do współpracy. Podczas sesji istnieje ryzyko, że pacjent przez przypadek zada mu ból lub wprawi go w dyskomfort – na to również powinien być wytrzymały. Jeśli posiada te cechy, może być to pies obojętnie jakiej rasy czy wielkości. Niektóre z nich są jednak znacznie częściej wykorzystywane, ponieważ mają naturalne predyspozycje. W dogoterapii najpowszechniejsze są psy rasy:

⦁ golden retriever,
⦁ labrador,
⦁ beagle,
⦁ husky,
⦁ nowofundland,
⦁ cavalier.

Dla kogo dogoterapia?

Dogoterapia to ciekawy i godny uwagi sposób na poprawę samopoczucia. Jest chętnie wykorzystywany szczególnie podczas leczenia dzieci, które naturalnie przepadają za zwierzętami. Najczęściej są to osoby zmagające się z autyzmem, zespołem Downa, porażeniem mózgowym lub upośledzeniem umysłowym. Nierzadko też dogoterapię stosuje się u pacjenta, który posiada niepełnosprawność fizyczną, jako że wpływa korzystnie na rozwój ruchowy. Pomocna jest również wtedy, gdy osoba cierpi z powodu zaburzeń psychicznych, stanów lękowych czy stresu. Może sprawdzić się przy problemach społecznych, a także u ludzi niesłyszących bądź niewidzących. Działanie dogoterapii jest wszechstronne i może być stosowane zarówno wśród najmłodszych, jak i dorosłych czy seniorów.

Jak wygląda sesja dogoterapii?

Przebieg dogoterapii dostosowany jest indywidualnie do każdego pacjenta. Wszystko zależy od jego chęci i możliwości. Różna może być też ilość psów obecnych podczas sesji – w niektórych przypadkach jest jeden, a w innych mogą być obecne aż dwa czworonogi. Wykonuje się wtedy różnego rodzaju ćwiczenia, które oddziałują na różne aspekty. Chory może na przykład poprawić sprawność ruchową, naśladując bądź podążając za zwierzęciem. Trenuje też precyzyjne, konkretne ruchy, których wymaga od niego głaskanie, czesanie czy zakładanie obroży i smyczy. Oddziałuje to korzystnie na jego motorykę małą. Pobudza też zmysł dotyku, węchu oraz słuchu. U dzieci kładzie się ponadto nacisk na oswojenie z psem i naukę odpowiedniego zachowania wobec zwierzaka. Oprócz tego zwraca się uwagę też na ćwiczenie mowy, na przykład poprzez wydawanie psu komend. Dogoterapia sprzyja też zdolności koncentracji za sprawą uważnej obserwacji zachowania psa. Co najważniejsze, trenowanie z psem uczy empatii i bliskości, ułatwia nawiązywanie kontaktu i relacji, a także otwiera na emocje. Może to przełożyć się na polepszenie relacji międzyludzkich.

Gdzie zapisać się na dogoterapię?

Dogoterapia, tak jak każda inna forma terapii, powinna być przeprowadzona przez wykwalifikowanego specjalistę. Dogoterapeuci muszą przejść odpowiedni kurs. Nie ma wątpliwości, że ważne, aby ponadto wyróżniał się wyczuciem, empatią oraz podejściem dla zwierząt. W zależności od naszych preferencji możemy wybrać indywidualne lub grupowe spotkania. Ceny za pojedynczą sesję się wahają, mogą wynieść od kilkudziesięciu do nawet paruset złoty. Warto wiedzieć, że w Polsce działa nawet Polski Związek Dogoterapii, który zrzesza fundacje i ośrodki zajmujące się tą formą wsparcia.

Jak jeszcze możemy poradzić sobie ze stresem?

Nie można ukryć, że ćwiczenia i kontakt z czworonogiem zdecydowanie pomogą nam w poprawie naszego samopoczucia. Warto jednak zadbać o to, abyśmy na co dzień mogli liczyć na rzeczy, które zapewnią nam niezbędny komfort. Jeśli zmniejszenie stresu to coś, co chcemy osiągnąć, postarajmy się zapewnić sobie dobry wypoczynek. Relaks i odpowiednia ilość snu sprawią, że poczujemy się o wiele lepiej. Na pewno łatwiej odprężymy się na wygodnej, dopasowanej powierzchni, którą mogą zagwarantować nam materace ze strony https://hilding.pl/ i https://sennamaterace.pl/. Ich właściwości sprawią, że nasze ciało będzie mogło się swobodnie rozluźnić. W razie gdy interesują nas inne sposoby na zredukowanie stresu, sprawdźmy informacje na witrynie https://lifestylowy.com.pl/.

Dogoterapia to niezwykła forma wsparcia, która może przynieść naprawdę wiele korzyści. Kontakt z psem to gwarancja uśmiechu i radości. Nie ma wątpliwości, że warto wypróbować tę technikę. Dla osób, które zmagają się z poważnymi chorobami, może być to miła odmiana dla wymagającego leczenia czy rehabilitacji.
Materiał partnera sennamaterace.pl

Przeczytaj także: Czy aktywność fizyczna może wpływać na jakość snu?