W naszym społeczeństwie cały czas zwiększa się świadomość dotycząca konieczności ochrony skóry przed promieniowaniem słonecznym. Coraz więcej osób decyduje się na wprowadzenie kremów z filtrem do swojej codziennej rutyny pielęgnacyjnej. Dlaczego jest to tak ważne? Jak działają kremy SPF i jak je prawidłowo stosować?
Czym są kremy SPF i jaką pełnią funkcję?
Czym tak naprawdę są kremy SPF? Skrót ten oznacza „sun protective factor’ czyli współczynnik ochrony przeciwsłonecznej. Wskazuje on przez jak długi czas, krem będzie chronił skórę przed promieniowaniem i należy dobrać go do fototypu skóry konkretnej osoby. Dzięki kremom SPF możliwe jest stosowanie fotoprotekcji, która jest jednym ze sposobów ochrony przed fotostarzeniem i zachorowaniem na różne schorzenia o podłożu dermatologicznym. W kremach przeciwsłonecznych znajdują się filtry UV, ale nie tylko! Kosmetyki tego typu z reguły zawierają substancje przerywające fotochemiczne reakcje łańcuchowe wywołane promieniowaniem UV. Są to głównie środki przeciwzapalne oraz antyoksydanty.
Rodzaje filtrów przeciwsłonecznych
Na rynku dostępne są różne rodzaje kremów z filtrem przeciwsłonecznym — najczęściej dostępne są filtry chemiczne i fizyczne. Czym się charakteryzują i który z nich warto wybrać?
- Filtry fizyczne — ich pochodzenie jest mineralne i wiele osób określa je mianem filtrów naturalnych. Wskazuje się, że powinny je wybierać w szczególności osoby, których skóra jest podatna na reakcje alergiczne, delikatna i nadwrażliwa. Filtry fizyczne odbijają promienie UV dzięki zjawisku rozproszenia. Większość kosmetyków tego typu wykorzystuje tlenek cynku i dwutlenek tytanu. Nie wnikają one, wgłąb skóry.
- Filtry chemiczne — mechanizm ich działania polega na absorbowaniu promieni słonecznych. Filtry chemiczne to różne substancje — najczęściej jednak stosuje się pochodne kamfory, benzofenony i pochodne kwasu cynamonowego. Decydując się na wybór kosmetyków z filtrami chemicznymi, warto wybierać produkty wysokiej jakości, które nie przenikają do głębszych warstw skóry, gdyż nie jest to pożądane.
Kiedy należy stosować kremy SPF?
Kremy SPF powinny być stosowane przez 365 dni w roku. Wynika to z tego, że promienie UVA docierają do skóry bez względu na natężenie słońca. Również zimą, kiedy na niebie są chmury. Przenikają one przez różne materiały — m.in. szkło i plastik. Mogą przyspieszać starzenie się skóry poprzez uszkadzanie włókien kolagenowych. W efekcie następuje utrata jędrności. Z kolei drugi rodzaj promieni, określany skrótem UVB może stać się przyczyną wystąpienia rumienia i przebarwień. Krem SPF należy nakładać na twarz od razu po wstaniu z łóżka i uzupełniać go co kilka godzin. Częstotliwość użycia zależy głównie od rodzaju konkretnego produktu. W tym obszarze warto sugerować się tym, co producent umieścił na opakowaniu. Bardzo ważne jest to, aby kosmetyk ten był stosowany każdego dnia. Panie mogą wykorzystywać go jako bazę pod makijaż. Niektóre firmy oferują również kremy BB, a nawet podkłady, które zawierają SPF. Koniecznie należy pamiętać o tym, że krem codziennego użytku powinien mieć jak najwyższy wskaźnik SPF i należy go nakładać również na szyję — jest to obszar podatny na powstanie zmarszczek i utratę jędrności skóry, warto więc chronić przed słońcem. Aby wzmocnić efekt działania kremu przeciwsłonecznego, zadbaj o to, na jakiej poduszce śpisz. Dzięki temu możesz jeszcze bardziej opóźnić proces starzenia się skóry. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, odwiedź stronę https://sennamaterace.pl/baza-wiedzy/210_dbasz-o-cere-wybierz-poduszke-antyzmarszczkowa.
Prawidłowy sposób nakładania kremów z filtrem
Kremy z filtrem należy stosować regularnie. Ale jak robić to dobrze? Pierwsza kwestia dotyczy odpowiedniej ilości. Standardowo wskazuje się, że krem powinien zostać nałożony 2 razy na długość środkowego palca. Oczywiście jest to jedynie ilość wskazana poglądowo i należy ją dostosować do swoich własnych potrzeb. Aby zachować stały poziom ochrony, krem powinien być dokładany co 3 godziny — choć istnieją kosmetyki, które działają dłużej. Aby umożliwić replikację kremu z filtrem podczas noszenia makijażu, warto kupić mgiełkę z SPF. Nie ma konieczności stosowania kosmetyków ochronnych przed snem. Kładąc się do łóżka wyposażonego w wygodny materac, na przykład taki jak jeden ze strony https://sennamaterace.pl/110-materace-140×200, wystarczy nałożyć na twarz krem nawilżający bez filtra.
Kremy z filtrem, a synteza witaminy D
Witamina D w istotny sposób wpływa na ogólne samopoczucie każdego człowieka. Nie bez powodu zaleca się jej suplementację przez cały okres jesienno-zimowy. Wokół wpływu kremu z filtrem na syntezę tej witaminy krąży wiele spornych opinii. Jest ona bowiem syntetyzowana na skórze pod wpływem wystawienia na promienie UVB. Choć mogłoby się wydawać, że kremy SPF ograniczają syntezę witaminy D, badania kliniczne temu zaprzeczają. Udowodnione zostało, że długoterminowe korzystanie z kosmetyków z filtrem UV jest neutralne dla wchłaniania witaminy D i nie zwiększa ryzyka zachorowania na osteoporozę.
Ochrona przed słońcem — rekomendacje
Aby zapewnić sobie należytą ochronę przed szkodliwym oddziaływaniem promieni słonecznych, warto stosować się do zaleceń wydanych przez polskie towarzystwo dermatologiczne.
- Przede wszystkim należy unikać ekspozycji na światło słoneczne — w szczególności w godzinach od 10 do 16.
- Podczas ciepłych dni warto stosować odzież ochronną pod postacią czapek i okularów przeciwsłonecznych, kluczowe jest systematyczne nakładanie kremu SPF.
- O ochronę skóry przed promieniowaniem słonecznym powinny dbać wszystkie osoby, bez względu na wiek. Jednak najbardziej narażone na szkodliwe działanie są dzieci i osoby immunoniekompetentne.
Krem SPF, a starzenie się skóry
Regularne stosowanie kremu SPF może w widocznym stopniu opóźnić starzenie się skóry. Widoczność zmarszczek zdecydowanie się opóźnia, a skóra dłużej pozostaje gładka i elastyczna. Jest to możliwe dlatego, że promieniowanie UVB powoduje powstawanie dużej ilości wolnych rodników we włóknach skóry. Dzięki filtrom przeciwsłonecznym proces ten jest hamowany. Warto jednak pamiętać o tym, że pielęgnacja to tylko jeden z elementów składających się na zachowanie zdrowej skóry. Konieczne jest też utrzymywanie dobrze zbilansowanej diety i regularne nawadnianie organizmu.
Pielęgnacja twarzy to ważny element codziennej wieczornej i porannej rutyny. Każdorazowo po wstaniu z łóżka należy użyć kremu z filtrem przeciwsłonecznym. Dzięki temu można ochronić się przed powstaniem różnych zmian skórnych, a nawet zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwór! Używanie kremu SPF to niewielki wysiłek, który gwarantuje zdrowie i widocznie spowalnia starzenie się skóry.