Fizjo i fizykoterapia są bardzo często mylone. Choć w gruncie rzeczy można określić je mianem pokrewnych, tak naprawde oznaczają coś zupełnie innego. Na czym polegają te dwa rodzaje terapii? W jakich sytuacjach zaleca się stosowanie fizjoterapii, a jakie przypadki sugerują raczej zasadność podjęcia fizykoterapii?

Czym jest fizjoterapia?

Fizjoterapia jest częścią rehabilitacji, składa się z działań mających na celu przyspieszenie rekonwalescencji, a także ułatwienie procesu powrotu pacjenta do sprawności. Wykorzystywane metody leczenia są naturalne i opierają się o formy energii fizycznej. Fizjoterapeuta bada i wykonuje testy, dzięki którym jest w stanie wybierać skuteczne metody terapeutyczne. Podstawową formą działań jest terapia manualna.

W jakich sytuacjach stosuje się fizjoterapię? Możliwe jest leczenie nieprawidłowości w funkcjonowaniu różnych części organizmu. Podstawą jest terapia schorzeń w obrębie układu mięśniowo szkieletowego. Jednak to tylko wąski obszar! Pacjenci mogą korzystać z fizjoterapii również w sytuacjach związanych z nieprawidłowościami w funkcjonowaniu układu oddechowego i sercowo-naczyniowego.

Z jakimi schorzeniami pacjenci zgłaszają się najczęściej do fizjoterapeutów? Są to przede wszystkim bóle mięśniowe, złamania, skręcenia, uszkodzenia stawów, cieśń kanały nadgarstka czy tzw. łokieć tenisisty. Poza tym, fizjoterapeuci zajmują się leczeniem uszkodzeń dna miednicy, obrzęku limfatycznego, a także mogą stanowić bardzo ważne wsparcie dla osób po przebytych udarach mózgu czy zawałach serca.

Fizykoterapia – na czym polega?

Fizjoterapia i fizykoterapia - czym się różnią i kiedy znajdują zastosowanie?Fizykoterapia wyodrębniła się z fizjoterapii. Celem fizykoterapii jest osiąganie pożądanych zmian biofizycznych i fizjologicznych. Zabiegi odbywają się zarówno na poziomie ogólnoustrojowym, jak i komórkowym, a także w obrębie tkanek i narządów. Do leczenia wykorzystywane są m.in. prądy elektryczne, ultradźwięki, a także temperatura. Rozmaitość dostępnych czynników, którą zawdzięczamy dynamicznie rozwijającej się technologii, jest niezwykle szeroka i sprawia, że fizykoterapia może być wykorzystywana w leczeniu najróżniejszych schorzeń.

Podobnie, jak w przypadku fizjoterapii, fizykoterapia może być wykorzystywana w leczeniu schorzeń w obrębie układu ruchu i nie tylko. Jakie dolegliwości stanowią podstawę do rozpoczęcia serii zabiegów? Wyróżnić należy nerwobóle, zwyrodnienia stawów, zaburzenia krążenia obwodowego, trudno gojące się rany, zespoły bólowe wynikające z dyskopatii, trudno zrastające się kości, zapalenia więzadeł, a także po prostu w celu zmniejszenia napięcia mięśni i przyspieszenia odnowy tkanek.

Istnieją pewne grupy osób, które nie powinny korzystać z niektórych rodzajów fizykoterapii. Warto tu wspomnieć o chorych na gruźlicę, cierpiących na zaburzenia ukrwienia (niewydolność krążenia), czy osoby zażywające leki wpływające na krzepliwość krwi. Dla niektórych zabiegów przeciwwskazaniem jest też ciąża.

Rodzaje zabiegów wykonywanych w fizykoterapii

Fizykoterapia to szeroka dziedzina, która wykorzystuje wiele różnorodnych zabiegów. Wśród nich należy wyróżnić w szczególności:

  • światłolecznictwo – to rodzaj terapii przeprowadzanej z wykorzystaniem promieniowania podczerwonego lub nadfioletowego;
  • ultrasonoterapia – ultradźwięki doskonale sprawdzają się w regenerowaniu tkanek;
  • laseroterapia – wiązka lasera może działać punktowo lub napromieniowywać dużą powierzchnię. Celem jest przyspieszenie odnowy tkanek;
  • elektroterapia – leczenie prądem to jeden z kluczowych rodzajów fizykoterapii. Najczęstsze zabiegi to elektrostymulacje pobudzające ukrwienie mięśni, czy przezskórna stymulacja nerwów;
  • termoterapia – tkankom przekazywana jest energia cieplna. Przyspiesza regenerację tkanek i poprawia krążenie. Przykładem jest sauna czy krioterapia;
  • wodolecznictwo – składają się na nie zabiegi z wykorzystaniem wody w różnych stanach skupienia. W wodzie występuje zwiększone przewodnictwo ciepła co przyspiesza pojawianie się efektów terapii.

Czym zajmuje się rehabilitacja?

Bardzo często pojęciem stosowanym zamiennie z fizjoterapią i fizykoterapią jest rehabilitacja. Mylenie tych terminów jest błędne i stwarza ryzyko udania się do nieodpowiedniego terapeuty. Rehabilitacja stanowi najszerszą grupę działań leczniczych. Skupia się nie tylko na czysto fizycznym aspekcie funkcjonowania, ale również na dobrostanie psychicznym. Można powiedzieć, że składa się na nią kompleksowe postępowanie, a zabiegi fizjoterapeutyczny i fizykoterapeutyczne mogą być po prostu jej częścią.

Rehabilitacja nie skupia się na leczeniu konkretnych schorzeń bez szerszego spojrzenia na ogólny dobrostan pacjenta. Bardzo często działania mają na celu zaktywizowanie zawodowe pacjenta, a także umożliwienie mu komfortowego funkcjonowania w społeczeństwie po przebyciu choroby. Może też stanowić wsparcie osób z nabytą niepełnosprawnością.

Aby jakakolwiek forma rehabilitacji przyniosła oczekiwane efekty, bardzo ważna jest regularność, a także ogólne dbanie o zdrowy styl życia. Przykładowo, osoba cierpiąca na ból pleców nie pozbędzie się dyskomfortu nawet przy codziennych wizytach u fizjoterapeuty, jeżeli będzie spała na niewygodnym materacu. Podłoże do spania zawsze powinno być wygodne – dobrym przykładem jest materac https://sleepinghouse.pl/134-materace-90×200 – w przeciwnym razie praktycznie niemożliwe będzie całkowite wyleczenie schorzeń w obrębie układu ruchu (i nie tylko).

Fizykoterapia i fizjoterapia skutecznie przyspieszają leczenie najróżniejszych schorzeń. Bardzo często optymalne efekty można osiągnąć dzięki połączeniu tych dwóch rodzajów terapii. Przeplatanie zabiegów fizykoterapii z masażami i terapią manualną to doskonały sposób radzenia sobie nawet z poważnymi problemami.