W trakcie gojenia się rany organizm naprawia powstały ubytek poprzez łączenie rozciętej skóry za pomocą tkanki włóknistej. Różni się ona względem otaczającej ją skóry i jest tym większa, im głębsza była rana. Takie blizny są najczęściej nieestetycznym defektem, który wielu osobom przeszkadza. A jak można się ich pozbyć?

Jak przygotować ciało do usuwania blizn?

Usuwanie blizn to długotrwały proces, jednak jego efekty mogą być różne w zależności od stanu skóry oraz blizny. Aby sama procedura była skuteczna, warto odpowiednio zadbać o swoje ciało. Obejmuje to m.in. konsultacje z dermatologiem lub specjalistą od usuwania blizn. Wówczas będziemy wiedzieć, czy warto skorzystać z domowych sposobów, czy może od razu przejść do wykonania konkretnego zabiegu. Oprócz tego ważny jest zdrowy tryb życia, w tym dieta, która powinna dostarczać liczne witaminy, minerały i przeciwutleniacze. Mają one realny wpływ na stan skóry, która lepiej znosi wykonywane procedury. Nie bez znaczenia jest tu także efektywny wypoczynek, gdyż w tym czasie zwiększa się przepływ krwi w skórze. Pozwala to na dostarczenie cennych substancji do miejsca, w którym będziemy usuwać bliznę i odżywienia go. W końcu zdrowa skóra lepiej i szybciej będzie się regenerować! Chcąc zadbać o swój wypoczynek, pamiętajmy, aby zainwestować w dobry materac www.sennamaterace.pl/117-materace-140×190, a także inne akcesoria sypialniane.

5 domowych sposobów na pozbycie się blizn

Przed skorzystaniem z zabiegu pozwalającego na pozbycie się blizny, warto wypróbować domowe sposoby na ich redukcję. Oczywiście ich skuteczność jest ściśle uzależniona od wielkości blizny. Zatem, czego możemy spróbować?

Sposób 1 – aloes

Niemal każdy wie o cudownym działaniu aloesu. Pomaga on naprawić uszkodzoną skórę oraz poprawia jej strukturę. Pozyskany naturalnie żel nakłada się na bliznę, a następnie zostawia ją na około 30 minut. Zaleca się stosowanie żelu aloesowego dwa razy na dobę.

Jak pozbyć się blizn? Oto domowe i niedomowe sposoby na blizny!Sposób 2 – masło kakaowe

Masło kakaowe to naturalny środek nawilżający, który może być stosowany w przypadku każdej blizny. Wnika głęboko w skórę i pozostawia ją na długo nawilżoną. Ponadto pomaga w tworzeniu się nowych tkanek skóry zamiast uszkodzonych.

Sposób 3 – olejek z drzewa herbacianego

Olejek z drzewa herbacianego posiada liczne właściwości, w tym pomaga złagodzić podrażnienia skóry oraz redukuje blizny czy inne uszkodzenia. Zaleca się używanie go w odpowiednim rozcieńczeniu, gdyż olejek eteryczny może wywołać reakcję alergiczną.

Sposób 4 – masaż

W redukcji blizn różnego pochodzenia szczególnie zalecany jest masaż, gdyż wspomaga on odżywienie oraz proces gojenia skóry. Można wykonywać go dłońmi lub skorzystać z rolek masujących. Co więcej, wykonywanie tej czynności z dodatkiem olejków lub maści na blizny zwiększa jego skuteczność.

Sposób 5 – peeling

Peeling ma zadanie oczyścić skórę poprzez usunięcie z niej warstwy martwego naskórka. Takie działanie intensyfikuje procesy odnowy skóry, przez co o wiele sprawniej się ona goi. Wpływa to także na zmniejszenie widoczności drobnych i płytkich blizn.

Jaki zabieg umożliwia usunięcie blizn?

Domowe sposoby są nieskuteczne lub ich efekt nie jest satysfakcjonujący? To czas, aby spróbować bardziej profesjonalnych sposobów na usunięcie blizn! Obejmują one udanie się do specjalnego gabinetu, w którym wykonuje się trzy najpopularniejsze zabiegi. A jakie?

Laserowe usuwanie blizn

Metoda ta wykorzystuje fototermolizy świetlną, która polega na pochłanianiu przez komórki skóry energii świetlnej i zmienianie jej w energię cieplną. Pozwala to na odbudowę uszkodzonych tkanek. Efektem jest zmiękczenie blizny oraz zmiana jej koloru czy konsystencji.

Mezoterapia

Pozwala na usuwanie blizn głębokich, które np. powstały wskutek oparzenia lub operacji chirurgicznych. Sam zabieg polega na wstrzyknięciu specjalnych substancji, dzięki którym blizna się wypłaszcza i jest łatwiejsza do późniejszego usunięcia.

Karboksyterapia

Bezpieczny i wyjątkowo precyzyjny zabieg polegający na aplikowanie pod warstwę powierzchniową blizny dwutlenku węgla. Nadmiar tego gazu jest interpretowany jako deficyt tlenu, przez co zwiększa się dotlenienie wybranego obszaru, a tym samym lepsze jego odżywienie.

Redukcja blizn jest procesem niezwykle czasochłonnym, a efekty są ściśle uzależnione od stanu blizny oraz naszego ciała. Musimy jednak pamiętać, że każdy zabieg powinien być uprzednio skonsultowany ze specjalistą. W ten sposób będziemy wiedzieć, od czego warto zacząć.

Przeczytaj także:

  1. Zakup materaca przez internet – kilka ważnych wskazówek
  2. Ranny ptaszek czy nocny marek? Poznaj swój chronotyp
  3. Drzemka w ciągu dnia – pomaga czy szkodzi?