Pranie stanowi rutynowy obowiązek, dzięki któremu możemy cieszyć się świeżością ubrań. Nierzadko jednak niestety bywa tak, że mimo prania nasze rzeczy nie pachną najlepiej, a wręcz nawet czuć od nich stęchliznę. Wtenczas opadają nam ręce i jesteśmy bezsilni, gdyż nie wiemy, co może odpowiadać za taki stan rzeczy. Koniec końców raczej nie mamy ochoty zakładać śmierdzących ubrań. Co zatem robić, aby ubrania faktycznie długo i pięknie pachniały? W tym artykule znajdziesz kilka cennych wskazówek!

Sprawdzone środki do prania i płukania

Oczywiście kluczem do uzyskania pachnącego prania są odpowiednie środki piorące oraz płyny do płukania. To one w głównej mierze odpowiadają za czystość ubrań oraz ich zapach po wyjęciu z bębna pralki. Jednakże okazuje się, że nie byle jaki środek faktycznie pozwoli nam cieszyć się pachnącym praniem. Dlatego też warto korzystać z wyłącznie sprawdzonych produktów. Przede wszystkim powinniśmy być świadomi tego, że tańsze rozwiązania niekoniecznie zapewnią oczekiwany efekt. Choć nie ma co ukrywać, że zakup środków do prania i płukania wiąże się niekiedy z dużym wydatkiem, to jednak nie warto na nich oszczędzać, jeśli zależy nam na czystych i pachnących ubraniach. Istotne staje się także zwracanie uwagi na takie kwestie jak to, czy dany środek piorący nie jest czasem hipoalergiczny, co oznacza, że może być neutralny zapachowo. Warto również czytać etykiety detergentów, a podczas prania używać tych o zbliżonych aromatach, dzięki czemu wzmocnimy zapach ubrań.

Czystość pralki ma znaczenie

Jak zatrzymać piękny zapach ubrań po praniu?Niestety czasem, mimo wszelkich prób i użycia najlepszych środków piorących, pranie nadal może emanować nieprzyjemnym zapachem. Gdzie więc wtedy szukać rozwiązania? Przede wszystkim warto byłoby bliżej przyjrzeć się czystości i kondycji naszej pralki. Pamiętajmy, że czysta pralka to czyste i pachnące pranie. Nie dziwmy się więc, że ubrania uwalniają nieprzyjemny zapach, skoro już dawno nie dbaliśmy o czystość nie tylko bębna, ale również innych elementów pralki. Regularne czyszczenie tego urządzenia jest więc kluczem do cieszenia się pachnącymi ubraniami. Jak to jednak robić w prawidłowy sposób? Można oczywiście posłużyć się specjalnymi środkami do czyszczenia bębna pralki, lecz coraz częściej rekomenduje się domowe sposoby wykorzystujące sodę oczyszczoną czy ocet. Niektórzy nawet wykorzystują tabletki do zmywarki, umieszczając je w bębnie pralki i nastawiając program czyszczący. Pamiętajmy także o wyczyszczeniu szuflady na płyny oraz uszczelki znajdującej się przy drzwiach pralki – to w tych miejscach zdecydowanie gromadzi się najwięcej zanieczyszczeń.

Suszenie ubrań na świeżym powietrzu

Chcąc zachować ładny zapach ubrań po praniu, warto także rozważyć suszenie ubrań na świeżym powietrzu, np. na balkonie czy w ogrodzie, zamiast wewnątrz domu. Zresztą nietrudno zauważyć, że pranie postawione w salonie czy sypialni suszy się o wiele dłużej, zwłaszcza jeśli nie stawiamy go przy otwartym oknie czy ciepłym kaloryferze. To także przyczynia się właśnie do tworzenia się zapachu stęchlizny, czego przecież chcemy uniknąć. Podczas rozwieszania prania zwróćmy też uwagę na to, aby ubrania wisiały swobodnie i aby między ubraniami występowała przestrzeń. Niestety czasem suszarki na pranie nie są wystarczająco duże, przez co nakładamy ubranie na ubranie. Warto wtenczas zainwestować w większą suszarkę, a jeśli posiadamy balkon, możemy na jego szerokość poprowadzić sznurki przeznaczone na rozwieszanie prania. Dzięki temu zyskamy większą powierzchnię suszenia na świeżym powietrzu, a co za tym idzie – ładniejszy zapach prania.

Unikaj przeładowania pralki

Często popełnianym przez nas błędem jest także przeładowywanie pralki, czyli umieszczanie w niej zbyt dużej ilości prania. Przeceniamy możliwości pralki, nie będąc świadomymi, że bęben nie powinien być w całości wypełniony. Uważamy, że im więcej w pralce zmieścimy, tym lepiej i przy tym zaoszczędzimy na kolejnym praniu. Niestety niekoniecznie. Efekt może być wtedy taki, że nasze pranie do końca się nie dopierze i może nawet śmierdzieć. Starajmy się więc nie przeładowywać pralki, gdyż takie działanie uniemożliwia swobodne obracanie ubrań w bębnie, a tym samym pełne wykorzystanie wody i detergentów.

Nie zostawiaj mokrego prania w pralce

Natomiast po skończonym cyklu prania pamiętajmy o tym, aby mokre ubrania jak najszybciej wyjąć z bębna. Dlaczego jest to tak istotne? Ponieważ ponownie w przeciwnym wypadku możemy doprowadzić do efektu, w którym powstanie zapach stęchlizny. Wyprane ubrania powinny być od razu rozwieszone, dzięki czemu mamy większe szanse na utrzymanie ich pięknego zapachu.

Jak prawidłowo przechowywać wyprane ubrania?

Uważasz, że kwestia utrzymania pachnących ubrań kończy się na prawidłowym praniu i suszeniu? Nic bardziej mylnego! Nie bez znaczenia pozostaje także to, w jaki sposób przechowujesz wyprane ubrania. Aby cały wysiłek związany z praniem i zachowaniem świeżości nie poszedł na marne, należy zwrócić uwagę m.in. na czystość swojej szafy. Nierzadko okazuje się bowiem, że problem tkwi w zapachu stęchlizny wydobywającego się właśnie z szafy. Co w takim przypadku należy zrobić? Oczywiście, że starannie odkurzyć każdy zakamarek szafy, z uwzględnieniem także przetarcia półek mokrą ściereczką (pamiętajmy jednak o tym, aby na koniec porządków pozwolić odparować się wilgoci). Warto również zaopatrzyć się w odświeżacze powietrza, które pozwolą zachować ładny zapach ubrań na dłużej. W sklepach często można znaleźć zapachowe zawieszki działające nawet do kilku miesięcy. Poza tym zwróćmy uwagę na to, czy być może zbyt ciasno nie przechowujemy swoich ubrań lub, czy nie wkładamy ich do szafy jeszcze nie do końca wysuszonych.

Nie zapominajmy też o generalnych porządkach w swojej sypialni, które uwzględniają także wymianę materaca na nowszy model. Dobrej jakości podłoże do snu stanowi bowiem klucz do regenerującego wypoczynku. Wiele doskonałych modeli materacy możemy natomiast znaleźć w salonach w Wałbrzych.

Chcąc zatem cieszyć się pięknym zapachem prania, warto uwzględnić powyżej wymienione czynniki. Elementy takie jak odpowiednie środki piorące, czyszczenie pralki czy prawidłowe suszenie mogą decydować o tym, jak pachną Twoje ubrania.

Przeczytaj także: Materac dla osób z bólem pleców – na co zwrócić uwagę przy wyborze?