Potrzebujemy wielu składników odżywczych, aby prawidłowo funkcjonować. Powinniśmy pilnować, aby dostarczać ich odpowiednią ilość do naszego organizmu. Jeśli tego nie robimy, możemy doświadczyć przykrych skutków związanych z niedoborem. Jak to wygląda w przypadku niedoboru potasu – sprawdź, jak się objawia i w jaki sposób skutecznie go uzupełnić!

Niedobór potasu, czyli hipokaliemia

Niedobór potasu to coś, czego nie należy bagatelizować. Stan ten nazywa się hipokaliemią i oznacza niewystarczające stężenie potasu we krwi. O niepokojącym stanie mówimy wtedy, gdy jego wartość wynosi poniżej 3,5 mmol/l. Prawidłowy wynik powinien bowiem wahać się w granicy 3,5-5,2 mmol/l. Jeśli nasza wartość jest mniejsza, to znak, że musimy zacząć uzupełniać potas w diecie. Hipokaliemię można wyróżnić na łagodną, umiarkowaną oraz ciężką.

Potas w organizmie

Niedobór potasu - jak się objawia i w jaki sposób go uzupełnić?Potas jest istotnym elementem dla naszego organizmu. Warto wiedzieć, że to elektrolit, który odpowiada między innymi za prawidłową pracę mięśni i serca. Wpływa też na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Narząd, który reguluje poprawne stężenie potasu, to nerki. Sam potas znajduje się przede wszystkim wewnątrz komórek. Obecny jest w komórkach mięśni szkieletowych i gładkich. Z racji tego, że przynależy do elektrolitów, zajmuje się również przenoszeniem ładunków elektrycznych we wszystkich komórkach ciała. Jest ponadto wykorzystywany przez neurony podczas przewodzenia impulsów elektrycznych. Ma też istotne znaczenie dla przemiany węglowodanów i zachowania odpowiedniej równowagi kwasowo-zasadowej organizmu.

Przyczyny niedoboru potasu

Nie można uniknąć, że niedobór potasu to nic dobrego. Na jakich skutek czynników tak właściwie dochodzi do tego stanu? Hipokaliemia powstaje często na skutek zażywania leków moczopędnych. Potas jest bowiem wypłukiwany z naszego organizmu wraz z moczem. Przyczyna może tkwić również w zaburzeniach pracy tarczycy, takich jak nadczynność tarczycy lub nadnerczy. Jednym z najbardziej powszechnych powodów jest również nagła i gwałtowna utrata wody, wywołana na przykład wymiotami lub biegunką. Często wiąże się z zatruciem pokarmowym i prowadzi do odwodnienia organizmu. Kiedy jesteśmy odwodnieni, tracimy cenne jony potasowe, ale i chlorkowe czy sodowe. Znaczenie może mieć również nadmierna potliwość i poważne oparzenia, które też wywołują niedobór potasu.

Z racji tego, że to nerki odpowiadają za regulację stężenia potasu we krwi, związane z nimi dolegliwości przyczyniają się do problemów z ilością potasu. Mowa tu o chorobach nerek, takich jak kwasica cewkowa, toczniowa choroba nerek czy zwężenie tętnicy nerkowej. Należy uważać ponadto na antybiotyki z grupy aminoglikozydów, które są stosowane w schorzeniach układu oddechowego. Do zmniejszenia poziomu potasu mogą doprowadzić też leki na nadciśnienie tętnicze, marskość wątroby czy niewydolność serca. Ostrożność trzeba zachować również przy ziołach chińskich, których regularne spożywanie też może negatywnie wpłynąć na ilość elektrolitów w organizmie. Upewnijmy się, że zanim zaczniemy stosować jakikolwiek lek czy suplement, dokładnie zapoznamy się z jego działaniem i poprawnym sposobem zażywania.

Objawy niedoboru potasu

Musimy zgodzić się z faktem, że potas ma szczególne znaczenie dla naszego organizmu. Jeśli zauważymy, że zmagamy się z jego niedoborem, powinniśmy jak najszybciej zadbać o jego uzupełnienie. Jak właściwie przekonać się, że mamy niewystarczający poziom potasu? Możemy doświadczyć różnych nieprzyjemnych dolegliwości. Po pierwsze, odczujemy ogólne osłabienie organizmu. Możemy mieć trudność z pewnymi aktywnościami, jako że będziemy czuli się okropnie zmęczeni. Oprócz osłabienia mięśni, mogą wystąpić bolesne skurcze. Pojawia się też drżenie mięśniowe oraz mrowienie i drętwienie kończyn. Bardzo niepokojącym objawem jest kołatanie serca, które może wzbudzić w nas spory dyskomfort. Rytm serca zostaje wówczas zaburzony. W ekstremalnych przypadkach może nawet dojść do migotania komór sercowych. Poza tym niedobór potasu wiąże się z puchnięciem rąk i nóg, ale i pogorszeniem samopoczucia ze strony psychicznej. Możemy odczuwać większy niepokój i napięcie. To z kolei źle oddziałuje na jakość naszego wypoczynku, grożąc ryzykiem bezsenności. Zmagając z niedoborem potasu, powinniśmy szczególnie zadbać o to, aby dużo odpoczywać i się regenerować. Możemy sobie pomóc, inwestując w wygodny, komfortowy materac, na którym łatwiej będzie nam się odprężyć i rozluźnić. Aby trafić na taki model, odwiedźmy sklep stacjonarny Wałbrzych, gdzie będziemy mogli samodzielnie przetestować różne produkty.

Jak uzupełnić poziom potasu?

Warto zadbać o odpowiedni poziom potasu w naszym organizmie. Dzięki temu możemy nie tylko wpłynąć pozytywnie na nasze samopoczucie, ale też uniknąć wielu negatywnych dolegliwości. Jak zatem uzupełnić potas? Powinniśmy przede wszystkim bardziej urozmaicić naszą dietę. Jest wiele produktów, które są bogate w ten składnik. W naszym jadłospisie obowiązkowo powinny znaleźć się rośliny strączkowe. Fasola, soja, groch czy soczewica zawierają dużą ilość potasu w sobie. Oprócz tego sprawdzą się orzechy – pistacje, migdały czy orzechy arachidowe. Jeśli chodzi o mięso, postawmy przede wszystkim na mięso z piersi kurczaka lub indyka, cielęcinę, łopatkę, wołowinę, polędwicę lub wieprzowinę. Potas znajdziemy również w owocach. Jego świetnym źródłem są między innymi banany, suszone morele i figi, jabłka oraz grejpfruty. Warzywa zawierające odpowiednią ilość potasu to za to szpinak, seler, brokuły oraz ziemniaki. Widzimy, że uzupełnienie potasu za pomocą diety wcale nie musi być trudne. Mamy do wyboru wiele produktów, spośród których możemy zrobić sycące i pyszne potrawy. Jeśli jednak obawiamy się, że wciąż nie będziemy w stanie dopilnować odpowiedniej ilości tego związku, możemy sięgnąć po suplementy. Trzeba jednak uważać, aby nie przesadzić w drugą stronę – nadmiar potasu również może być niekorzystny dla naszego organizmu.

Nigdy niedobór składnika odżywczego nie jest dobry. Możemy jednak go uniknąć, dbając o zdrową i zróżnicowaną dietę, a także biorąc suplementy. W przypadku potasu upewnijmy się, że w naszym jadłospisie znajdują się takie produkty jak fasola, soja, banany, ziemniaki czy też grejpfruty, które są bogate w ten składnik!

Przeczytaj także: Sennik Pociąg: zgłębiamy tajemnice Twoich marzeń sennych