Kolor to po prostu określenie barwy, czyli najprostszy jej opis. Wyróżnia się trzy atrybuty barw, które pozwalają na ich jednoznaczna identyfikacje. Uwzględnia się tutaj odcień (hue), nasycenie (saturation) oraz jaskrawość (brightness). Mogą one w unikalny sposób oddziaływać na nasze samopoczucie oraz aktualny stan, dlatego istnieją pewne zasady, jakimi powinniśmy się kierować przy wybieraniu ich do pomieszczenia. A jak to jest w przypadku sypialni?

W jaki sposób oddziałują na nas kolory? 

Już starożytni wiedzieli, że kolory oddziałują na nas w określony sposób. Jak się okazuje, barwa to wrażenie psychiczne, które wywoływane jest w naszym mózgu, gdy na oko pada światło w postaci fal elektromagnetycznych o określonych długościach. Oznacza to, że mogą wpływać na nasz humor oraz samopoczucie. Z uwagi na to, kolorystka panująca w sypialni jest bardzo ważna. W końcu w pomieszczeniu tym spędzamy znaczna część swojego dnia! Co więcej, w ten sposób możemy zadbać o jej estetyczny wygląd oraz przyjemną, niemalże relaksującą atmosferę! Zatem, jakie kolory idealnie sprawdzą się w sypialni?

Kolory idealne do sypialni

Kolory idealne do sypialni - co powinno dominować?Jak się okazuje, w sypialnie nie tylko materac sprężynowy odpowiada za zdrowy sen. Znaczną rolę odgrywają tutaj również kolory. Warto stawiać na te, które przyczyniają się do wyciszenia i odprężenia organizmu, dzięki czemu nasze ciało wraz z umysłem wycisza się. Przekłada się to nie tylko na efektywny wypoczynek, ale także o wiele szybsze zasypianie. Za idealne odcienie do sypialni uznaje się pudrowe lub stonowane odcienie:

  • beżu,
  • szarości,
  • błękitu,
  • zieleni,
  • bieli.

Jakich kolorów unikać w sypialni? 

Często w sypialni stawiamy na ulubione odcienie, niekoniecznie zdając sobie sprawę z tego, że nie nadają się one do pomieszczenia. Najczęściej przyczyniają się do nadmiernego pobudzenia naszych zmysłów, co w znaczący sposób utrudnia zrelaksowanie się i szybkie zaśnięcie. Oczywiście tego typu kolory można wprowadzić jako dodatki, jednak nie zaleca się ich jako bazowe odcienie, a na czarnej liści z pewnością znajduje się:

  • pomarańcz,
  • czerwień,
  • żółć,
  • fiolet.

Sypialnia to przestrzeń o szczególnym charakterze – stanowi miejsce wypoczynku i relaksu. Nic zatem dziwnego, że powinniśmy czuć się tutaj bezpiecznie i dobrze. Jednak, aby to osiągnąć, warto dokładnie przemyśleć gamę kolorystyczną, jaką będziemy się kierować.

Przeczytaj także: