Komfortowy sen to coś, o czym marzy każdy z nas po ciężkim dniu. Położyć się w łóżku, w cichym pokoju i choć na chwilę zapomnieć o problemach oraz obowiązkach, jakie na nas czekają. Jednak aby zaznać najlepszego wypoczynku warto zainwestować w dobry, odpowiednio dopasowany do naszych potrzeb oraz stanu zdrowia materac. Jednymi z bardziej uniwersalnych materacy są materace z wkładem piankowym lub lateksowym. Czym się różnią? Czy można jednoznacznie wskazać, który materac jest lepszy? Odpowiedzi znajdziemy w tym artykule!

 

Materac piankowy kontra materac lateksowy

Decydując się na zakup bądź wymianę materaca musimy być świadomi, czego konkretnie potrzebujemy. Aby to ustalić, powinniśmy określić preferowaną twardość materaca, jego rodzaj oraz sposób zakupu, który wbrew pozorom jest również ważny ze względu na transport. Z uwagi na to warto zaznajomić się z podstawowymi różnicami między materacem piankowym oraz materacem lateksowym. Oba materace są przede wszystkim wygodne, minimalizują ucisk, doskonale dopasowują się do ciała podpierając kręgosłup oraz są trwałe. Jednak czym się różnią?

 

  • Materac piankowy i lateksowy - różniceMaterac lateksowy opiera skład swojego wkładu na mleczku kauczukowym, który jest naturalnie występującym materiałem. Lateks sam w sobie posiada właściwości antyalergiczne, antybakteryjne oraz antygrzybiczne, dzięki czemu stwarza roztoczom i innym drobnoustrojom niekorzystne warunki. Liczne, małe otwory poprawiają cyrkulację powietrza wewnątrz materaca oraz pozwalają zachować optymalny poziom wilgoci. Ponadto wpływają korzystnie na krążenie krwi w naszym organizmie. Materac do spania z wkładem lateksowym jest niestety droższy od zwykłego materaca piankowego.
  • Materac piankowy opiera skład swojego wkładu na piankach, które dla zwiększenia swoich właściwości są łączone, np. baza z pianki wysokoelastycznej, a góra z termoelastycznej. Oczywiście we wnętrzu tego typu materaca może być także pianka jednego rodzaju. Materace piankowe cechują się przede wszystkim plastycznością, elastycznością, gęstością oraz trwałością, a przy prawidłowo dobranym materacu nie pojawiają się odkształcenia. Pianka termoelastyczna na przykład zapewnia niezwykły komfort poprzez wrażenie otulenia oraz “pracuje” w newralgicznych punktach zapewniając odpowiednie ułożenie ciała.

 

Który materac jest lepszy?

Oba materace są do siebie bardzo podobne, ponieważ materac lateksowy jest również zaliczany do materacy piankowych, jednak z uwagi na skład swojego wypełnienia oraz unikalne cechy można spojrzeć na niego pod innym kątem. Jednak tak naprawdę to od naszych preferencji zależy, który materac będzie lepszy, gdyż oba są wygodne, minimalizują ucisk, odpowiednio podpierają kręgosłup zachowując jego fizjologiczną krzywiznę i są trwałe.

 

Odpowiedni materac do łóżka zwiększa komfort oraz efektywność odpoczynku, przez co mamy więcej energii i nie budzimy się z sztywnym karkiem czy bolącymi plecami. Wybór materaca jednak nadal pozostaje kwestią indywidualną, ponieważ każdy z nas jest inny i ma inne potrzeby, budowę ciała czy preferencje.