Studiowanie za granicą to coś, co interesuje wiele młodych osób. Nic dziwnego – w końcu wizja spędzenia czasu w innym kraju i poznania nowych osób wydaje się niezwykle kusząca. Zanim jednak podejmiemy ostateczną decyzję, warto rozważyć wszelkie za i przeciw. Poznaj wady i zalety studiowania za granicą!

Co zrobić, aby studiować za granicą?

Studiowanie za granicą jest jak najbardziej możliwe, wymaga jednak spełnienia kilku warunków. Na dobry początek powinniśmy zastanowić się nad tym, w jakiej formie pragniemy studiować. Mamy bowiem dwie opcje. Możemy od razu zaaplikować do uniwersytetu w obcym kraju i starać się o miejsce jako tamtejszy student. W tym wypadku nierzadko konieczne jest napisanie listu motywującego, przesłanie przetłumaczonych dokumentów czy nawet rozmowa rekrutacyjna. Kiedy jednak się już dostaniemy, rozpoczynamy naukę jako pełnoprawny student danej uczelni. Innym rozwiązaniem jest wybranie kierunku w Polsce i skorzystanie z programu Erasmus. To inicjatywa, która pozwala studentom spróbować życia w innym kraju. Większość dużych uczelni ma nawiązaną współpracę z różnymi uniwersytetami za granicą, do których możemy pojechać za sprawą Erasmusa. Tutaj również niezbędne będzie złożenie wniosku i przygotowanie potrzebnych dokumentów. Jeśli jest dużo chętnych, w macierzystej uczelni mogą zostać przeprowadzone wywiady. W ramach Erasmusa mamy możliwość pojechania na jeden lub dwa semestry. W razie gdybyśmy chcieli na następnym roku znowu studiować za granicą, musimy zgłosić się jeszcze raz. Warto wiedzieć, że wyjeżdżając na tzw. Erasmusa, możemy otrzymywać kieszonkowe, a do tego będziemy objęci pieczą opiekuna, który zajmuje się studentami z Erasmusa w danym kraju.

Studiowanie za granicą - wady i zaletyNiezależnie od tego, do jakiego rodzaju wyjazdu się przygotowujemy, przydatne może okazać się zrobienie międzynarodowego egzaminu językowego, który potwierdzi nasze zdolności językowe i stanie się kolejnym atutem. Nie zapominajmy ponadto o tym, że jeśli zależy nam na tym, by uczelnia za granicą czy też koordynatorzy Erasmusa w naszej uczelni nas wybrali, powinniśmy mieć bardzo dobre świadectwo. Kiedy już zdecydujemy, w jakiej formie pragniemy wyjechać, będziemy musieli podjąć też decyzję odnośnie tego, gdzie chcemy się udać. Należy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Najbardziej oczywistym wydaje się odległość od naszego domu. Jeśli wiemy, że tęsknota nie będzie nam doskwierać, spokojnie możemy wybrać nawet bardzo oddalone kierunki. Jednak w przypadku, w którym nie do końca radzimy sobie z rozłąką z naszym domem, postawmy lepiej na miejsca znajdujące się bliżej, tak abyśmy w czasie ferii czy przerwy semestralnej mogli wrócić. Konieczne jest również sprawdzenie, w jakim języku dana uczelnia przeprowadza zajęcia. Nie wszystkie uniwersytety mają w ofercie programy w języku angielskim. Jeśli nie mówimy lokalnym językiem, może być to spory problem. Niezbędne jest też porównanie kosztów. Gdy wiemy, że nasz budżet nie jest nieograniczony, może się okazać, że będziemy musieli zrezygnować z takich destynacji jak USA czy Wielka Brytania, gdzie studia są płatne. Warto rozejrzeć się za tym, w których krajach nauczanie jest darmowe. Kiedy prześledzimy wszystkie te kwestie, podjęcie decyzji stanie się o wiele łatwiejsze.

Zalety studiowania za granicą

Nie można ukryć, że studiowanie za granicą wywołuje przede wszystkim pozytywne skojarzenia. Osoby, które tego doświadczyły, często mówią, że było to najlepsze doświadczenie w ich życiu. Nie powinniśmy się dziwić – ta forma nauki niesie ze sobą naprawdę wiele korzyści. Po pierwsze, jest to wspaniały sposób na to, aby nauczyć się nowego języka. W końcu gdzie możemy zrobić to lepiej niż w kraju, w którym włada się danym językiem? To bez wątpienia zmotywuje nas do ćwiczeń i wypróbowania swoich umiejętności w prawdziwym życiu. Studiując za granicą, możemy zdobyć nie tylko wiedzę z wybranej przez nas dziedziny. Przy okazji nauczymy odpowiedzialności, która jest niezbędna przy mieszkaniu samemu. Możemy w ten sposób się sprawdzić. Choć na początku może być ciężko, na pewno zdobędziemy doświadczenie. Nie ma wątpliwości, że w oczach pracodawców studiowanie za granicą stanie się dużym atutem. Wyjazd do obcego miejsca może być też okazją, by się otworzyć i nawiązać bliskie relacje z nowymi osobami.

Wady studiowania za granicą

Choć studiowanie za granicą wydaje się czymś cudownym, musimy jednak pamiętać, że też posiada swoje wady. Głównym minusem są przede wszystkim koszta. Na zagranicznych uczelniach mogą być znacznie wyższe czesne, a do tego trzeba doliczyć utrzymanie się w obcym kraju. Sprawę utrudnia fakt, że zdobycie pracy może nie być tak proste jak w Polsce. Coś, co powstrzymuje wiele osób przed zdecydowaniem się na ten krok, jest tęsknota i samotność, jakie wiążą się z tym procesem. Jesteśmy w nowym miejscu sami, a do tego czeka tam na nas wiele wyzwań, którym musimy stawić czoła. Zazwyczaj trochę czasu mija, zanim znajdziemy bliskich przyjaciół. Dla niektórych może to być zbyt ciężkie.

Jak zapewnić sobie komfort w nowym miejscu?

Kiedy znajdujemy się w nowym, obcym mieście, komfort staje się ważniejszy niż kiedykolwiek wcześniej. Na początku może bowiem czuć się nieswojo w nieznanej przestrzeni. Im bardziej się postaramy, aby stała się przytulna i wygoda, tym szybciej się do niej przyzwyczaimy. Dla studentów jest tu szczególnie ważne, jako że wyjazd na studia to nierzadko pierwsza prawdziwa przeprowadzka w ich życiu. Aby zmniejszyć tęsknotę za domem, warto spróbować spersonalizować nasze wnętrze – wyciągnijmy zdjęcia z bliskimi, ustawmy ulubione pamiątki i ozdoby, a na regałach poukładajmy ulubione książki. Nawet małe elementy sprawią, że poczujemy się bardziej jak w domu. Jeśli jednak chodzi o wygodę, tutaj najlepszym rozwiązaniem będzie zainwestowanie w sprawdzone, zaufane produkty, które będą rzeczywiście spełniać swoją funkcję. Godne uwagi artykuły sypialniane odnajdziemy na stronie www.hilding.pl. Dla osób uczących się z daleko od domu wspaniale sprawdzi się taki artykuł jak Hilding Bass. Jest to materac nawierzchniowy, co oznacza, że możemy położyć go na materacu głównym, aby w zależności od rodzaju zmiękczyć lub utwardzić jego powierzchnię. Będzie to niezwykle przydatna rzecz w miejscach takich jak akademik, w którym podłoże snu może nie być zbyt komfortowe. Nakładając na nie dopasowany materac nawierzchniowy, możemy być pewni, że nasz sen będzie spokojny i jakościowy.

Nie ma wątpliwości, że studiowanie za granicą jest wspaniałą możliwością. Pamiętajmy jednak, że wiąże się ono z różnymi innymi kwestiami, którym nie każdy zdoła podołać. Jeśli podjęcie decyzji sprawia nam trudność, poświęćmy czas na to, aby przeanalizować wszelkie za i przeciw. Dzięki temu łatwiej będzie nam zadecydować!