Nie można zaprzeczyć, że dolegliwości ze strony układu pokarmowego mogą być szczególnie przykre. Są źródłem bólu, a do tego często wprawiają nas w dyskomfort. Przez nie nierzadko musimy zrezygnować z niektórych potraw bądź produktów. Niezwykle nieprzyjemnym zjawiskiem jest zgaga. Dowiedz się, na czym dokładnie polega i jak można skutecznie ją zwalczyć!
Czym jest zgaga?
Zgaga to dolegliwość, która wiąże się ze specyficznym uczuciem pieczenia w przełyku. Odczuwalne jest ponadto w okolicach klatki piersiowej. Nierzadko objawia się gorzkim posmakiem w ustach, a do tego bólem, którego możemy odczuć od nadbrzusza aż po gardło. Zgaga powstaje na skutek przesunięcia się treści soku żołądkowego do przełyku, co określane jest refluksem żołądkowo-przełykowym.
Co może potęgować zgagę?
Stan zapalny może nasilić się z powodu różnych aspektów. Najpowszechniejsze czynniki, z jakimi wiąże się pojawienie zgagi, to:
-
spożycie alkoholu,
-
spożycie tłustych, ciężkich potraw,
-
ciąża,
-
duży stres,
-
zmęczenie,
-
palenie nikotyny,
-
wypijanie zbyt dużej ilości kawy,
-
jedzenie przed snem,
-
schylanie się,
-
niestrawność,
-
choroba refluksowa,
Można zauważyć, że niektóre przyczyny będą wiązały się z jednorazowym pojawieniem się zgagi. Jej objawy powstają najczęściej po spożyciu posiłku. Niektóre czynności, takie jak na przykład schylanie, mogą je spotęgować. Jeśli jednak doświadczymy zgagi regularnie i utrzymuje się ona przez dłuższy czas, powinno to wzbudzić nasz niepokój.
Na co może wskazywać zgaga?
Choroba, na którą może wskazywać długotrwałe odczuwanie zgagi, to choroba refluksowa przełyku. To właśnie z powodu tej dolegliwości treści soku żołądkowego się cofają, wywołując nieprzyjemne zjawisko i pogarszając nasze samopoczucie. Wynika z nieprawidłowego funkcjonowania przełyku oraz mięśnia zwanego zwieraczem. W tym wypadku konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem, który przepisze nam odpowiednie lekarstwa na zgagę. Domowe sposoby mogą bowiem tutaj nie wystarczyć. Na szczęście w zdecydowanej większości przypadków zgaga to chwilowa dolegliwość, powstała na skutek konkretnych czynników. Dzięki temu możemy skutecznie ograniczyć pojawianie się tej nieprzyjemności, wprowadzając do naszego życia zdrowe nawyki.
Odpowiednia dieta
Kluczowym aspektem w przypadku zgagi jest odpowiednia dieta, ponieważ to właśnie pożywienie często stoi za potęgowaniem się tego nieprzyjemnego uczucia. Nie uważając na to, co jemy, ryzykujemy doświadczeniem przykrych konsekwencji. Produkty, które powinniśmy ograniczyć, to między innymi:
-
czekolada,
-
ostre przyprawy,
-
smażone potrawy,
-
tłuste potrawy,
-
cytrusy,
-
napoje posiadające kofeinę.
Te elementy muszą w dużym stopniu zniknąć z naszego jadłospisu. Należy również zwrócić uwagę na ilość spożywanego przez nas jedzenia – jeśli jemy zbyt dużo, prowadzi to do niestrawności, a następnie zgagi. Warto zadbać o to, aby w ciągu dnia jeść regularnie, ale nie do przesady. Postawmy na pięć posiłków, w których zawrzemy zróżnicowane i zdrowe dla nas produkty, w tym warzywa oraz owoce.
Odstawienie używek
Kolejną czynnością, jaką musimy wziąć pod uwagę, jeśli pragniemy pozbyć się problemu zgagi, to odstawienie używek. Zarówno alkohol, jak i nikotyna zwiększają szansę na pojawienie się zgagi. Poza tym są źródłem innych dolegliwości, takich jak zaburzenie pracy układu nerwowego, problemy z żołądkiem i wątrobą czy nowotwory. Nie ma wątpliwości, że zrezygnowanie z używek pomoże nam nie tylko na zgagę, ale i na inne nieprzyjemności. Po odstawieniu tych substancji nasze zdrowie znacząco się poprawi, a my odczujemy znaczną różnicę.
Zapanowanie nad stresem
Wykazano, że stres i napięcie nerwowe również przyczyniają się do powstania zgagi. Aby tego uniknąć, powinniśmy spróbować zapanować nad odczuwanym przez nas stresem. Techniki relaksacyjne, medytacje, sport czy nowe hobby – mamy dużo możliwości na to, aby zająć czymś nasze myśli i pozwolić naszemu ciału się odprężyć. Dobrym rozwiązaniem będzie aktywność fizyczna, ponieważ ona dodatkowo przyczyni się do zwalczania zgagi. Miejmy jednak na uwadze, aby podczas treningów unikać ćwiczeń zawierających schylanie się i pozostawanie w tej pozycji czy podnoszenie ciężarów. Te czynności, zamiast nam pomóc, tylko spotęgują dokuczliwe uczucie pieczenia.
Nie można zaprzeczyć, że zgaga to wyjątkowo nieprzyjemne uczucie. Nie należy go bagatelizować nie tylko dlatego, że wprawia nas w dyskomfort – może być ponadto sygnałem świadczącym o innych dolegliwościach. Monitorujmy swój stan i zadbajmy o zróżnicowaną dietę, a nasze zdrowie z pewnością się poprawi.