Pojęcie „ból nóg” nie jest zbyt oczywiste, a pod nim może kryć się wiele różnych dolegliwości. Najczęściej jesteśmy przekonani, że ból wiąże się po prostu ze zmęczeniem i wielogodzinnym chodzeniem i staniem na nogach. Jak jest jednak w rzeczywistości? Czy nogi mogą boleć wyłącznie od nadmiaru ruchu? Okazuje się, że przyczyn tej dolegliwości może być naprawdę wiele. Z tego artykułu dowiesz się więc, dlaczego bolą Cię nogi.
Ból nóg a przewlekła niewydolność żylna
Przewlekła niewydolność żylna jest jedną z najczęstszych przyczyn bólu kończyn dolnych. W jej początkowym okresie pacjenci skarżą się z reguły właśnie na uczucie ciężkości i pełności nóg, które dokucza w szczególności pod koniec dnia. Poza tym niewydolność żylna prowadzi do zakrzepicy żył głębokich oraz powstawania żylaków. Głównym objawem zakrzepu jest wówczas ból łydki podczas chodzenia. Towarzyszy mu także obrzęk, tkliwość, ocieplenie i poszerzenie powierzchownych żył. Ból może pojawiać się również w nocy o charakterze kłującym lub rwącym. Ukojenie przynosi jedynie odpoczynek z uniesieniem kończyn w górę. Niestety istnieje wiele czynników zwiększających ryzyko powstawania żylaków, dlatego też warto jak najszybciej rozpocząć leczenie.
Ból nóg a rwa kulszowa
Rwa kulszowa charakteryzuje się nagłym rwącym bólem w odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa, który promieniuje pod pośladek, do tylnej części uda, aż po samą stopę. Przyczyną bólu nóg może być zatem jak najbardziej rwa kulszowa. Jej objawy zazwyczaj nasilają się w czasie spoczynku, a zmniejszają z kolei podczas ruchu. Jednakże rwa może także powodować problemy z prawidłowym poruszaniem się. Niekiedy pacjenci skarżą się również na uczucie mrowienia lub braku czucia, w szczególności na bocznej powierzchni stopy lub podudzia. Ulgę przynoszą natomiast leki przeciwbólowe oraz preparaty rozluźniające mięśnie. Często stosuje się także kinezyterapię, a niekiedy okołokorzeniowe wstrzyknięcia leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych.
Ból nóg a miażdżyca naczyń
Przyczyną bólu nóg bywa także ich przewlekłe niedokrwienie, czyli miażdżyca naczyń. Powstaje ona wskutek odkładania się w ścianie tętnic, dostarczających krew do kończyn dolnych — blaszek miażdżycowych. Występuje zatem mniejszy dopływ krwi, a w rezultacie większe zapotrzebowanie na tlen. Pierwszym objawem choroby jest bladość i oziębienie stóp, a z czasem pojawia się również chromanie przestankowe, czyli ból nóg podczas poruszania się. Dyskomfort ustępuje dopiero po odpoczynku. Jednakże w miarę pogarszania się ukrwienia mogą występować nawet bóle spoczynkowe. Na początku obejmują one zazwyczaj tylko palce, lecz z czasem przechodzą na całą stopę, a nawet podudzie. W leczeniu tej przypadłości bardzo ważna jest natomiast regularna aktywność fizyczna.
Ból nóg a zespół niespokojnych nóg
Ból nóg pojawia się u Ciebie w godzinach wieczornych i utrudnia on zasypianie, a ponadto towarzyszy mu drętwienie oraz mrowienie? Bardzo prawdopodobne, że zmagasz się z zespołem niespokojnych nóg. Powyżej opisane dolegliwości wymuszają zatem nieustanne poruszanie nogami, które pozwalają uśmierzać nieprzyjemne odczucia. Niestety nadal jednak nie wiadomo, co przyczynia się do wywołania tego schorzenia. Jedyne, co możemy w tym przypadku zrobić, to wyposażyć się w wygodny, wysokiej jakości materac, który ułatwi nam zasypianie. Pod tym linkiem: https://sennamaterace.pl/111-materace-160×200 z pewnością uda Ci się znaleźć idealny produkt dostosowany do Twoich potrzeb. Poza tym warto wiedzieć, że źle dopasowany materac również może wpływać na odczuwanie bólu w różnych częściach ciała. Na ten temat dowiesz się więcej w tym artykule: https://sennamaterace.pl/baza-wiedzy/193_jak-zle-dobrany-materac-moze-wplynac-na-samopoczucie.
Ból nóg a zaburzenia wodno-elektrolitowe
Ból nóg może być spowodowany również przyjmowaniem preparatów przeczyszczających, środków odwadniających oraz stosowaniem odchudzającej diety. Dlaczego? Ponieważ powyższe działania prowadzą do powstawania zaburzeń w gospodarce wodno-elektrolitowej, które objawiają się dokuczliwymi kurczami, w szczególności w nocy podczas odpoczynku organizmu. Istotnym problemem jest tutaj odwodnienie, a przy tym niedobór składników mineralnych, takich jak magnez, potas i wapń. Aby złagodzić ból nóg, możemy przez chwilę pochodzić, wyprostować nogi w kolanie czy też unieść je i zgiąć w stawie skokowym oraz przyciągnąć stopy do siebie. Ponadto przed snem warto skorzystać z gorącej kąpieli lub wmasować w skórę maść rozgrzewającą. Przede wszystkim warto jednak zadbać o odpowiednie nawodnienie w ciągu dnia oraz zażywać większą ilość potasu, magnezu i wapnia.
Ból nóg a dna moczanowa
Dna moczanowa, czyli inaczej artretyzm lub podagra, jest chorobą przewlekłą związaną z zaburzeniami pracy materii. Ich konsekwencją jest natomiast odkładanie się w stawach kryształków kwasu moczowego, zwanych moczanami. Są one bardzo ostre, mogą ranić tkanki, dlatego też wywołują stan zapalny, a w rezultacie prowadzą do nagłego, natężonego bólu stawu wraz z obrzękiem i zaczerwienieniem. Poza tym dna moczanowa przez wiele lat może występować bezobjawowo, a dopiero po jakimś czasie przyczynia się do gwałtownego bólu nóg. Najczęściej jednak artretyzm atakuje palce u stóp, w konsekwencji czego boli nas de facto sama stopa. Leczenie dny moczanowej polega natomiast na przyjmowaniu preparatów obniżających stężenie kwasu moczowego, moczopędnych i stosowaniu zaleconej przez lekarza diety.
Ból nóg może wynikać z naprawdę wielu czynników, dlatego też poza wyżej opisanymi sytuacjami, możemy spotkać się z zupełnie innymi przypadkami. Oczywiście uczucie ciężkości nóg może być spowodowane zmęczeniem i obciążeniem układu mięśniowo-szkieletowego, jednakże warto zdawać sobie sprawę, że istnieją również inne przyczyny. Jeśli ból doskwiera nam już przez dłuższy czas, powinniśmy wybrać się do lekarza, który pomoże odszukać źródło problemu.