Pierwsza podróż samolotem to dla wielu z nas dość duży stres. Wiąże się to przede wszystkim z ciągiem czynności, które należy przejść przed wejściem na pokład. Tak naprawdę wystarczy tylko poznać niektóre triki, które mogą pomóc nam przezwyciężyć strach i stres. Zatem, co warto wiedzieć przed podróżą samolotem?

O czym pamiętać dzień przed wylotem?

Wszystko spakowane i uszykowane. Jednak w naszym umyśle nadal pozostaje strach o to, czy aby na pewno jesteśmy przygotowani do lotu oraz, czy wszystko spakowaliśmy. Najlepiej sprawdzić sporządzoną wcześniej listę, która w trakcie pakowania odhaczaliśmy, aby zaoszczędzić nerwów. Ale to nie wszystko! Dzień przed wylotem warto pamiętać o jednej, najważniejszej rzeczy – wyspaniu się. Jak się okazuje, mało kto z nas zdaje sobie sprawę z tego, że zdrowy sen, czyli taki, po którym budzimy się wyspani i pełni energii, korzystnie wpływa na nasze ciało pod kątem fizycznym, jak i psychicznym. Wówczas czujemy się pewniej, a także jesteśmy gotowi na przygodę! W tym celu warto postawić na wygodny materac do spania oraz inne akcesoria sypialniane. Inną kwestią jest spożycie normalnego posiłku przed wyjazdem na lotnisko oraz wyjechanie odpowiednio wcześnie. A o czym jeszcze warto pamiętać?

Czego nie zabierać do bagażu?

Co należy wiedzieć przed podróżą samolotem?Istnieje zbiór rzeczy, których kategorycznie nie możemy posiadać w bagażu. Zalicza się do nich substancje wybuchowe i łatwopalne, takie jak latarki gazowe czy petardy. Ponadto, ze względów bezpieczeństwa, bagaż podręczny nie może zawierać przedmiotów, które mogą być wykorzystane jako broń. Jest to m.in. korkociąg czy nożyczki z ostrymi końcami.

Jak spakować walizkę?

Niezaprzeczalnie, pakowanie walizki to prawdziwa sztuka – zwłaszcza, gdy jedziemy na kilka dni poza granice swojego kraju. Warto zatem pamiętać, że każda linia lotnicza ma własne wymogi odnośnie rozmiaru i wagi bagażu podręcznego oraz rejestrowanego. Warto to sprawdzić przed wylotem, aby uniknąć dodatkowych kosztów. Ponadto zorientujemy się, co można wnieść na pokład dodatkowo, np. damską torebkę czy torbę z laptopem.

Na czym polega przygotowanie się do odprawy?

Należy przygotować się fizycznie i mentalnie na to, że będziemy kontrolowani na lotnisku. Obejmuje to nie tylko nasz bagaż, z którego musimy wyjąć m.in. kosmetyki oraz elektronikę. Jak się okazuje, my też podlegamy kontroli, dlatego warto wyjąć wszystko z kieszeni, zdjąć kurtkę czy wszelkie elementy, które mogą “zapiszczeć” przy przejściu przez bramkę.

Jaki kraj, takie zasady?

Nieznajomość prawa szkodzi, dlatego warto zapoznać się z wszelkimi zasadami, jakie będą nas obejmowały przy wylocie z innego państwa. W obrębie europejskiej unii celnej przepisy dotyczące przewozu alkoholu, papierosów, jedzenia czy kwiatów są w większości krajów takie same. Jednak poza nią, każdy kraj stosuje własne zasady. Najłagodniejszą formą jest zniszczenie towaru, ale już np. w krajach muzułmańskich za przewożenie alkoholu może grozić spora grzywna.

Jaki strój do samolotu?

Niby banalna kwestia, jednak coraz częściej zapominamy, że podróż samolotem to nie wybieg mody, a środek transportu. Dlatego ubierzmy się wygodnie, zwłaszcza jeśli podróż będzie długa? Inną opcją jest zabranie drugiego zestawu stroju i przebranie się np. w łazience na lotnisku. Sprawdzi się to szczególnie u osób, które podróżują w delegacje, a chcąc wyglądać dobrze na spotkaniu.

Kiedy włączyć tryb samolotowy?

Obecnie coraz częściej wspomina się o tym, że telefony komórkowe nie zakłócają pracy urządzeń na pokładzie. Jednak nadal większość linii nakazuje używania telefonów jedynie w tzw. “trybie samolotowym”. Co więcej, niektóre samoloty umożliwiają pasażerom korzystanie z pokładowej sieci Wi-Fi. Przeważnie jest to jednak usługa płatna.

Czy można mieć swoje jedzenie na pokładzie?

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że do samolotu możemy zabrać jedzenie. Jest to ważne w przypadku przekąsek na dłuższą podróż, kiedy to nie wykupimy posiłku w czasie lotu. Pamiętajmy jednak, aby nie miało ono zbyt intensywnego zapachu i nie kruszyło się. Pamiętajmy również, że jedzenie dla dziecka to zupełnie inny temat. Rodzice czy opiekunowie mogą zabrać na pokład mleko lub inne potrawy dla dziecka, jednak przy kontroli należy pokazać je osobno.

Dlaczego warto mieć cukierki?

Cukierki kojarzą się nam z dzieciństwem, jednak warto je zabrać również do samolotu. Podczas startu i lądowania zmiany ciśnienia powodują uczucie zatkanych uszu, co może być nieprzyjemne. Można sobie z tym poradzić, przełykając ślinę, żując gumę lub ssąc cukierka – to powinno złagodzić objawy. Jeśli natomiast boimy się latać samolotem, to odpowiednio przygotujemy się do podróży. Oznacza to wyspanie się, zjedzenie lekkiego posiłku i zabranie czegoś, co odciągnie nasze myśli od podróży.

Jak zapewnić dziecku rozrywkę?

Dziecko po dłuższej chwili bezruchu po prostu się nudzi. Aby było grzeczne i nie przeszkadzało innym podróżnym, to warto zorganizować mu jakieś zajęcie. Może to być kolorowanka lub oglądanie bajki na telefonie czy tablecie w trybie offline. Zorganizujmy również swój czas, np. poprzez zabranie książki. Jeśli natomiast lecimy sami, a podróż jest długa, to warto rozważyć wygodną poduszkę i opaskę na oczy.

Latanie samolotem wcale nie musi być złe! Wystarczy tylko, że postawy kilka przydatnych wskazówek, które z pewnością zmieniają stres towarzyszący pierwszej odprawie. Poza tym – warto wiedzieć, co możemy wnieść na pokład, a z czego lepiej zrezygnować.

Przeczytaj także: