Komfortowy sen jest niezbędny dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Aby go sobie zapewnić, warto zadbać o odpowiednie nawyki w ciągu dnia. W tym artykule przedstawimy kilka prostych i skutecznych sposobów, jakie warto stosować za dnia, by poprawić jakość nocnego wypoczynku. Odkryj, jakie czynności i aktywności wpływają pozytywnie na sen, a których należy unikać, by cieszyć się odprężeniem i pełnym energii porankiem.
Nie unikaj słońca
Promienie słoneczne mają zbawienny wpływ na nasz sen. Przebywanie na słońcu sprawia, że nasze głowy odbierają komunikat: „teraz jest dzień i czas na aktywność, jednak za kilka godzin nadejdzie moment na sen”. Rzeczywiście, ekspozycja słoneczna pomaga regulować nasz naturalny zegar biologiczny i sprawia, że po zapadnięciu zmroku (i odcięciu się od sztucznych źródeł światła, takich jak emitowane przez ekrany telefonów światło niebieskie!) szybko zaczynamy czuć senność i prościej jest nam zasnąć.
Wykorzystaj aktywność fizyczną
Jeśli zależy Ci na poprawieniu nocnego wypoczynku, koniecznie wprowadź do swojego życia dozę aktywności fizycznej. Przyniesie Ci ona cały zestaw zdrowotnych benefitów, które podniosą jakość Twojego snu. Po pierwsze, sen jest naturalnym sposobem na obniżenie poziomu stresu czy nawet lęku. Dzieje się tak przez stymulację wydzielania endorfin, znanych także jako hormony szczęścia. Sport zapewnia ich zastrzyk, tym samym redukując nagromadzone w naszych ciałach napięcie i sprawiając, że nasz nastrój szybuje w górę.
Regularnie ćwicząc poprawiamy także swoją kondycję oraz zdrowie. Nie jest to bez znaczenia dla jakości naszego wypoczynku. Zdrowe osoby, które w ciągu dnia zapewniają sobie odpowiednią dozę aktywności fizycznej, cieszą się lepszym i głębszym snem. Wykonywanie ćwiczeń o stałych porach sprawia także, że wyrabiamy sobie regularny rytm dnia, który wpływa także na poprawny wzorzec snu. Ćwiczenia fizyczne przyniosą więc same benefity Twojemu wypoczynkowi!
Pij sporo wody
Chcesz spokojnie spać i nie wybudzać się niepotrzebnie w nocy? Postaraj się pilnować nawyków związanych z piciem wody. Dzięki dostarczaniu swojemu organizmowi odpowiedniej ilości wody, regulujemy temperaturę ciała oraz poprawiamy nawilżenie błon śluzowych. To sprawia, że w nocy rzadziej budzimy się przez przytłaczające uczucie gorąca czy nieprzyjemną suchość w gardle. Pamiętaj jednak, by przyjmowanie wody rozłożyć na niewielkie, regularne porcje. Błędem jest wypijanie połowy butelki wody tuż przed pójściem do łóżka. Zamiast przyjemnie nas nawodnić, taka ilość wody obudzi nas w nocy i zmusi do wizyty w toalecie.
Dbaj o dietę
To, co ląduje na Twoim talerzu, bezpośrednio przekłada się na jakość Twojego snu. Trzymając się zdrowej diety, która bogata jest w potrzebne witaminy i minerały, a także białka i tłuszcze, wpływamy na układy nerwowy i hormonalny, usprawniając ich działanie. Dzięki temu regulacja naszego snu się poprawia, a my wstajemy bardziej wypoczęci. Zupełnie odmienny efekt osiągniemy, sięgając przed snem po tłuste lub mocno doprawione dania, i dodatkowo popijając je napojami alkoholowymi czy takimi, które zawierają kofeinę. Nasze żołądki nie są w stanie trawić tak szybko, przez co muszą zajmować się intensywną pracą także w czasie przeznaczonym na wypoczynek. Efektem sutej i mocno zakrapianej kolacji z pewnością będzie kiepska noc, a także trudny poranek kolejnego dnia.
Kreatywnie męcz swój mózg
Jeśli chcesz poprawić jakość swojego wypoczynku, musisz zaopiekować się o swoją głowę. Każdego dnia warto kreatywnie męczyć swój mózg, czyli dostarczać mu ciekawych łamigłówek i zagadek do rozwiązywania. Granie w gry pamięciowe, takie jak memory, wymyślanie nowych nazw czy skojarzeń z danymi słowami, układanie bajek dla najmłodszych członków rodziny – to wszystko wyzwania, które uwielbiają nasze głowy. Dostarczając im dozy takiej kreatywnej rozrywki każdego dnia zyskujemy pewność, że nasz nocny wypoczynek będzie lepszy. Dodatkowo, poprawiamy także swoją pamięć i sprawiamy, że nasze mózgi zachowują wigor na długie lata.
Przejdź się na spacer
Twój nocny wypoczynek może ulec poprawie, jeśli wprowadzisz do swojej codziennej rutyny spacerowanie. Ta prosta i niemęcząca forma aktywności fizycznej może przynieść Ci wiele benefitów. Dzięki poprawie krążenia krwi oraz szybszemu metabolizmowi poprawi się Twoje zdrowie ogólne, które jest niezwykle ważne dla jakości wypoczynku. Spokojne chodzenie pozwala rozluźnić spięte mięśnie, zmęczone całodzienną pracą. Spacerowanie stopniowo pozwala nam także wytracić napięcie z ciała, dzięki czemu późniejsze wyciągnięcie się na wygodnym materacu niechybnie doprowadzi nas do szybkiego zaśnięcia. Wyruszając na przechadzkę zapewniamy sobie również dawkę świeżego powietrza. Docenią to nasze organizmy, które lepiej wypoczywają odpowiednio dotlenione. Już kilkanaście minut spaceru może poprawić nasze zdrowie, a tym samym także jakość snu. Warto wprowadzić chodzenie do swojej codziennej rutyny, by już po kilku tygodniach zacząć zauważać pozytywne zmiany.
Unikaj przebodźcowania wieczorem
Dobrą radą dla wszystkich, którzy chcieliby poprawić jakość swojego nocnego wypoczynku, jest unikanie przebodźcowania wieczorem. Postarajmy się odsunąć na bok natrętne myśli i problemy dnia codziennego, by zamiast tego skupić się na przyjemniejszych sprawach. Odłóżmy telefony i inne sprzęty emitujące światło niebieskie w kąt i pozwólmy, by nasze ciała stopniowo przyzwyczajały się do zapadajacej za oknem ciemności. Postawmy także na rozrywki, które skutecznie nas wyciszają – mogą być nimi lektura książki, układanie puzzli czy słuchanie ulubionej płyty. Jeśli działa to na Ciebie korzystnie, wybierz sesję wieczornej jogi, spokojne rollowanie ciała czy krótką praktykę oddechu. Słowem, zrób wszystko, co może przynieść Ci wieczorne ukojenie i sprawić, że wygodne zaśnięcie będzie kwestią kilkunastu minut.