Jakość naszego snu i odpoczynku jest niezwykle istotna dla naszego zdrowia i samopoczucia. Istnieje wiele czynników, które wpływają na to jak śpimy, takich jak materac, pościel, poduszki czy atomsfera w sypialni. Jednak jeden z często pomijanych elementów, który może mieć duże znaczenie dla naszego komfortu snu, jest rama łóżka. Czy rzeczywiście ma ona wpływ na jakość naszego odpoczynku? W dzisiejszym artykule piszemy o tym, jakie czynniki warto wziąć pod uwagę podczas wyboru ramy łóżka, oraz jak może ona przyczynić się do naszego lepszego wypoczynku i regeneracji w nocy.

Rama łóżka – co to takiego?

Pod nazwą rama łóżka kryje się część konstrukcyjna, która podtrzymuje materac, zapobiega jego przesuwaniu się i nadaje kształt łóżku. Jej podstawowymi cechami powinny być stabilność oraz solidność. W ramie łóżka zazwyczaj możemy umieścić stelaż, który wspiera materac, przeciwdziała jego odkształceniom oraz pozytywnie wpływa na higienę. Z ofertą stelaży zapoznać się można np. tutaj: https://sleepinghouse.pl/72-stelaze.

Ramy mogą być wykonane z różnych materiałów. Wybór odpowiedniego surowca i stylu wykonania ramy ma wpływ nie tylko na kwestie estetyczne, ale także długość użytkowania czy wygodę. Jednym z najpopularniejszych materiałów do ram jest drewno. Punktuje ono w kwestii przedziału cenowego – nową, drewnianą ramę wykonaną np. z sosny kupimy w korzystnej cenie, jednak znajdziemy także prestiżowe drewniane rozwiązania z najwyższej półki, takie jak drewno egzotyczne czy kute w drewnie ramy łóżek.

Dużym zainteresowaniem cieszą się także ramy tapicerowane. Mogą być mocnym akcentem kolorystycznym we wnętrzu, a dodatkowo wpływają na poczucie jego przytulności. Na rynku znajdziemy zarówno miłe w dotyku, welurowe ramy z romantycznymi pikowaniami, jak i obite ciemną skórą, męskie ramy łóżka. Do łask wracają także ramy metalowe. Niegdyś były one synonimem taniego rozwiązania i kojarzyły się jedynie z miejscami takimi, jak szpitale. Dziś zdobią loftowe wnętrza, a dzięki skomplikowanym wzorom, które można na nich wyczarować, mogą zdobić także romantyczne sypialnie. Ich zaletą jest trwałość, odporność na działanie czynników zewnętrznych oraz lekkość, dzięki której przesuwanie ich np. w celu posprzątania jest niezwykle proste.

Ergonomia i wygoda

Czy rama łóżka ma wpływ na jakość naszego odpoczynkuWybór ramy łóżka nie jest obojętny dla komfortu naszego snu. Rama powinna być dostosowana do naszych potrzeb i preferencji, ponieważ to od niej zależą czynniki takie jak wysokość łóżka czy wyprofilowanie zagłówka. W skrajnych wypadkach nieprawidłowo dopasowana rama łóżka może prowadzić do nieprawidłowego ułożenia ciała podczas snu, co skutkować będzie bólem pleców, szyi czy ramion a nawet prowadzić do problemów z oddychaniem podczas snu.

Wybierając ramę do naszego łóżka miejmy w głowie nasze senne przyzwyczajenia. Jeśli przed snem lubimy chwilę poczytać na siedząco, zdecydujmy się na ramę, której miękki, tapicerowany zagłówek da nam przyjemną podporę. Zastanówmy się także nad ramą, która ma wbudowany w tylną ścianę system oświetlenia, który ułatwi nam czytanie. Te drobne rozwiązania poprawią ergonomię naszego wypoczynku i sprawią, że łóżko będzie świetnie dopasowane do naszego stylu życia.

Pamiętajmy także o tym, że na wygodę ramy wpływają dodatkowe funkcje, które może pełnić. Wiele łóżek ma wbudowaną przestrzeń do przechowywania pod materacem lub specjalne szuflady z boku. Jeśli masz problem z przechowywaniem rzeczy, wybierz taką ramę, która da Ci sporo nowego miejsca. Jeśli z kolei jesteś alergikiem lub osobą wrażliwą na zanieczyszczenia, przemyśl lepiej ramę pustą pod spodem, która ułatwi cyrkulację powietrza i wpłynie pozytywnie na higienę snu.

Trwałość i stabilność

Rama ma wpływ na trwałość i stabilność całego łóżka. Solidna rama łóżka gwarantuje długotrwałe użytkowanie bez ryzyka pęknięć, trzasków czy przemieszczania się elementów konstrukcji. Jeśli zdecydujemy się na źle dobraną lub kiepskiej jakości ramę, będziemy musieli liczyć się z konsekwencjami takimi jak trzeszczące dźwięki, wahanie łóżka czy niekomfortowe wrażenia związane z niestabilnością konstrukcji.

Styl panujący w sypialni

Rama łóżka jest jednym z głównych elementów, które decydują o estetyce sypialni. Jej wybór uzupełnia sypialniany wystrój i dodaje wnętrzu nuty elegancji, nowoczesności czy po prostu charakteru. Warto dobrze zastanowić się przed wyborem odpowiedniej ramy, tak, by znaleźć mebel, który nie tylko będzie elementem dekoracyjnym, ale także pomoże nam wyrazić nasz indywidualny gust i styl.

Co ma do tego ekologia?

Czy rama łóżka może być ekologiczna? Oczywiście, że tak. Do produkcji ram z dosłownie każdego materiału – drewna, metalu czy tkaniny – można wykorzystać elementy ekologiczne i odzyskane z recyklingu. Ekologiczny proces produkcji, wykorzystanie jedynie nietoksycznych elementów klejących i impregnujących, czy możliwość późniejszego recyklingowania ramy łóżka są korzystne zarówno dla planety, jak i dla nas. Warto być świadomym konsumentem i wybierać opcje przyjazne dla środowiska.

Higiena łóżka a rama

Przy wyborze odpowiedniej ramy do sypialni warto wziąć pod uwagę także czynniki higieniczne. Ramę łóżka, jak każdy inny element sypialni, powinno się regularnie czyścić. Utrzymanie wysokiego poziomu higieny jest jednak znacznie utrudnione, jeśli decydujemy się na pluszową ramę z dużym tkanym obiciem. Drobinki kurzu czy brudu łatwo wnikają w zagłówek, i choć będą niewidoczne dla oka, to mogą podrażniać delikatne nosy alergików czy astmatyków.

Jeśli zależy nam na zachowaniu jak najwyższego poziomu sterylności, wybierzmy ramę łóżka wykonaną z elementów, do których zanieczyszczenia mają ograniczony dostęp. Przykładowo, ramy drewniane i metalowe nie tylko łatwiej jest czyścić i przecierać, ale także nie wnikają w nie drobinki kurzu, a wilgoć ma do nich ograniczony dostęp. Dzięki temu to właśnie te rozwiązania polecane są do sypialni osób ze skórą wrażliwą.