Nie można ukryć, że kolory odgrywają istotną rolę w naszym życiu. Każdemu z nas podobają się inne barwy – to  z kolei może wpłynąć na to, jakie ubrania bądź dekoracje będziemy wybierać. Kolory mają niemałe znaczenie też w przypadku wystroju wnętrz. W tym wypadku nie należy kierować się jedynie naszymi upodobaniami. Sprawdź, jak możemy wykorzystać działanie kolorów! 

Czym jest psychologia kolorów?

Dla niektórych termin psychologia kolorów może być zaskoczeniem. Dla innych, wrażliwych na różne barwy i odcienie, psychologia kolorów będzie bardzo bliska. Niezależnie od tego, czy znamy ten aspekt, czy też nie, warto przypomnieć, że psychologia kolorów polega na badaniu tego, jak poszczególne barwy wpływają na nasze samopoczucie, a także jaką noszą symbolikę w życiu codziennym i kulturze. Jest to bardzo ciekawa kwestia, dzięki której możemy wiele się nauczyć. Znajomość tego, jak działają kolory, pomoże nam w wielu dziedzinach – aranżacji wnętrz, doboru ubrań czy planowaniu projektu.

Jakie kolory nas uspokajają?

Bez wątpienia duża część kolorów będzie miała na nas uspokajające działanie. Z pewnością kiedyś to poczuliśmy, jednak wtedy może jeszcze nie wiedzieliśmy, że stoi za tym psychologia kolorów. Okazuje się jednak, że istnieją barwy, które nas wyciszają i odprężają. Wspaniale sprawdzą się do pomieszczeń, w których zależy nam na tym, aby się zrelaksować. Odcienie, po które warto sięgnąć w tym przypadku, to:

  • Błękit – jasny niebieski posiada wielu swoich faworytów. Przywodzi na myśl naturę, poprzez skojarzenia z niebem oraz morzem. Z tego powodu może poprawić nasz nastrój i zadziałać relaksująco. Co ciekawe, niebieski wpływa korzystnie na naszą kreatywność. Kiedy się nim otaczamy, stajemy się bardziej twórczy i otwarci na nowe pomysły. Wynika to z tego, że oddziałuje on na naszą prawą półkulę, która jest odpowiedzialna właśnie za wyobraźnię i kreatywność.
  • Biel – biały to podstawowy kolor, który ostatnimi czasy cieszy się sporą popularnością. Kojarzy się z nowoczesnością i czystością. Wnętrze wypełnione tą barwą wydają się o wiele bardziej estetyczne i harmonijne. Również zadziała na nas odprężająco. Możemy przełamać go innym kolorem, aby w pomieszczeniu nie było zbyt nudno.
  • Jakie kolory nas uspokajająBeż – neutralne, stonowane odcienie to hit ostatnich lat. Tutaj możemy liczyć na podobne działanie co w przypadku białego. Beżowy będzie jednak bardziej przyjemny dla oczu, ponieważ mniej się przy nim męczą. Dopasuje się do każdego rodzaju pomieszczeń.
  • Szarość – to rozwiązanie dla tych, którym zależy na neutralności. Kolor szary bowiem ani nie pobudza, ani nie uspokaja. Może być jednak świetną podstawą do ciekawszych połączeń kolorów. Należy uważać, aby nie nałożyć na ściany zbyt głębokiego szarego, bo wtedy może wywrzeć przygnębiający efekt.
  • Fioletowy – fiolet to niezwykły kolor, ponieważ stanowi połączenie intensywnego czerwonego i chłodnego niebieskiego. W zależności od proporcji tych barw, działanie fioletowego może się różnić. W pomieszczeniach przeznaczonych do relaksu postawmy na jasny, delikatny fioletowy, który będzie robił naprawdę czarujące wrażenie.
  • Zielony – to kolejna barwa, których kojarzy nam się z przyrodą. To powoduje, że czujemy się wśród niego bezpiecznie i komfortowo. Zielony odcień też poprawi nasz humor, a do tego oddziałuje korzystnie na nasz układ nerwowy. Podobnie jak biały, gwarantuje uczucie świeżości i czystości.

Jakie kolory nas pobudzają?

Zdajemy sobie sprawę, że nie wszystkie barwy są delikatne i stonowane. Równie często mamy do czynienia z intensywnymi, mocnymi kolorami, które są bardzo efektowne. Będą miały one działanie pobudzające. Sprawią, że poczujemy się pełni energii i motywacji do działania. Możemy zaliczyć do nich:

  • Czerwień – czerwony jest bardzo charakterny i wyrazisty. Stanowi symbol miłości oraz namiętności. Jeśli zastosujemy go w pomieszczeniu, na pewno nikt nie będzie umiał przejść koło niego obojętnie. Pobudzi nas, a do tego zmotywuje. W takim otoczeniu zdecydowanie sprawniej będzie nam wykonywać zadania. Uważajmy jednak, aby nie stał się zbyt przytłaczający.
  • Pomarańcz – ciepła, kojarząca się z zachodem barwa. Pomarańcz to rozwiązanie dla tych, dla których czerwony jest zbyt intensywny, a żółty za jasny. W tym wypadku również możemy liczyć na pozytywne skojarzenia i poprawę nastroju. Może sprawić, że nasze wnętrze stanie się o wiele bardziej przytulne.
  • Żółć – każdy wie, że żółty to kolor szczęścia i radości. Gdy pomalujemy nim ściany, możemy spodziewać się właśnie takiego efektu. Żółty wzbudzi w nas dobre emocje, a do tego pomoże się skoncentrować. Co ciekawe, dzięki tej barwie, nasze pomieszczenie będzie wydawało się optycznie większe.
  • Brąz – może wydawać się mało oryginalny, jednak brązowy to ciekawy kolor, który również nawiązuje do natury. Kojarzy się między innymi z drzewami i ziemią. Będzie dobry dla tych, którym zależy na równowadze i stabilizacji.

Jakie kolory do sypialni?

Nie możemy zaprzeczyć, że to, jakie kolory wybierzemy w swoich wnętrzach, odgrywa naprawdę istotną rolę. Możemy za pomocą tego albo sobie pomóc, albo wręcz zaszkodzić. Jeśli wykorzystamy czerwony do pomalowania ścian sypialni, zrelaksowanie się może stać się nie lada wyzwaniem. Miejmy na uwadze to, że w tak ważnym pomieszczeniu, jakim jest sypialnia, powinniśmy wybrać takie barwy, które pomogą nam się odprężyć i wyciszyć. Dzięki temu podniesie się jakość naszego wypoczynku, a my nie będziemy mieli problemów z zaśnięcie. Oprócz odpowiednich barw przyda się też dopasowany materac jak na przykład materac naturalny. Przykładową ofertę takiego materaca znajdziesz tutaj: https://sleepinghouse.pl/materace/542-sleepmed-natura-plus.html. Wpasuje się on idealnie do minimalistycznego, harmonijnego wnętrza. Odpoczynek tam stanie się dziecinnie prosty.

Nie musimy być psychologami kolorów, aby spostrzec, że niektóre barwy mają na nas wyjątkowe działanie, przy innych zaś nic nie czujemy. Posiadając tę wiedzę, możemy zastosować ją na przykład w aranżacji wnętrz, gdzie dobór odpowiedniego odcienia wpłynie pozytywnie na nasz relaks.

Przeczytaj także: Jaki materac 160×200 jest najlepszy? Ranking 9 produktów

 

SleepMed Natura Plus to materac przeznaczony do profilaktyki wad rozwojowych układu ruchowego (mięśniowo-kostnego) oraz zdrowego snu. Producent: SleepMed. Przedstawiciel i prowadzący reklamę: ABCOMFORT Sp. z o.o.

ostrzeżenie