Słuchanie muzyki to czynność, którą większość z nas wykonuje każdego dnia. Muzyka towarzyszy nam w drodze do pracy, podczas relaksu czy spotkania. Nie można nie zauważyć wpływu, jaki na nas ma. Na pewno zauważyliśmy, że niektóre piosenki są w stanie automatycznie poprawić nasze samopoczucie. Sprawdź, jak to się dzieje!

Dlaczego muzyka na nas wpływa?

Nie można ukryć, że muzyka posiada szczególne znaczenie. Jest środkiem wyrazu, który towarzyszy nam podczas najróżniejszych okazji. Przekazuje wachlarz emocji, z którymi możemy się utożsamić. Jak to się dzieje, że melodie mogą mieć na nas takie oddziaływanie? Warto w pierwszej kolejności zdać sobie sprawę z tego, że dźwięk w pierwszej kolejności dociera do naszego ucha zewnętrznego, następnie środkowego, a dopiero potem do wewnętrznego. Wtedy sygnał dźwiękowy przemienia się w impulsy nerwowe, które przedostają się dalej, do mózgu. Wówczas dokonuje on analizy tych impulsów na najbardziej podstawowym poziomie. Połączenie informacji o typie, wysokości dźwięku oraz treści i nacechowaniu emocjonalnym danej piosenki następuje dopiero podczas przetwarzania wielopoziomowego. W tym momencie możemy doświadczyć oddziaływania muzyki.

Muzyka a samopoczucie

Czy słuchanie muzyki może poprawić samopoczucie?Wpływ muzyki na nas jest znacznie większy, niż mogłoby się nam wydawać. W zależności od tego, jakiego rodzaju melodii słuchamy, tak może zmienić się nasze samopoczucie. Dźwięki oddziałują na nasz układ nerwowy, zmieniają częstotliwość bicia serca i oddychania. Mogą wywołać cały wachlarz emocji. Dzięki temu muzyka jak najbardziej może poprawić nasze samopoczucie – pomaga wzbudzić pozytywne odczucia, takie jak radość czy ekscytacja. Okazuje się ponadto, że przyjemne, żywe melodie przyczyniają się nawet do uwalniania większej ilości dopaminy w mózgu. Substancja ta odpowiada za nasze pobudzenie i ekscytację. Dopamina powoduje, że czujemy się szczęśliwsi, mamy więcej energii i motywacji. Taki efekt są w stanie wywołać nasze ulubione utwory, które lubimy między innymi za to, że w największym stopniu zmieniają nasze samopoczucie. Warto też pamiętać o tym, że kiedy słuchamy pozytywnej muzyki i generujemy korzystne odczucia, jednocześnie zmniejszamy poziom stresu w naszym organizmie. Zmniejsza się ilość produkowanego kortyzolu, czyli hormonu stresu. Dzięki temu możemy być spokojniejsi i bardziej zrelaksowani.

Muzyka a koncentracja

Okazuje się, że muzyka nie tylko poprawia nasze samopoczucie, ale ma też inne zalety. Badania wskazują, że słuchanie muzyki wpływa korzystnie na naszą zdolność koncentracji oraz zapamiętywania. Nauka przy spokojnych melodiach będzie o wiele bardziej efektywna. Wynika to z tego, że dźwięki mogą pomóc tworzyć połączenia między strukturami mózgu. To powoduje, że zapamiętujemy łatwiej i szybciej. Muzyka sprawia, że skuteczniej się skupiamy i wyróżniamy się lepszą uwagą. Można to zaobserwować na przykładzie kierowców samochodów.

Muzyka do tańczenia

Muzyka nie tylko zapewnia nam wiele korzyści, ale też daje mnóstwo możliwości! Dzięki niej możemy ćwiczyć śpiewanie, grę na instrumencie czy też taniec! Jeśli zależy nam na poprawie samopoczucia, koniecznie powinniśmy spróbować tańczenia do ulubionej piosenki. Taniec, jako aktywność fizyczna, powoduje skuteczne usprawnienie nastroju poprzez wydzielanie endorfin i serotoniny, czyli hormonu szczęścia. Sprawia ponadto, że zmniejsza się poziom odczuwanego przez nas stresu. Stajemy się rozluźnieni i zrelaksowani, a z naszego ciała znika napięcie, które się tam nagromadziło. Taniec zapewnia też inne pozytywne skutki: wzmacnia mięśnie, poprawia wydolność, zwiększa elastyczność, usprawnia koordynację ruchową, polepsza kondycję, a także pomaga spalić zbędne kalorie. Nauka kroków i układów oddziałuje korzystnie na naszą pamięć, która, jak już wiemy, ze względu na wpływ muzyki pracuje lepiej. Taniec będzie idealnym sposobem na spędzenie czasu dla tych, którzy uwielbiają słuchać muzyki, a także przepadają za wysiłkiem fizycznym.

Wpływ muzyki relaksacyjnej

Obecnie coraz więcej osób ma problem z tym, aby się zrelaksować i odprężyć. Szybki tryb życia i mnogość bodźców powoduje, że zatrzymanie się na chwilę i wyciszenie się staje się prawdziwym wyzwaniem. Na szczęście z pomocą przychodzi nam muzyka relaksacyjna. To łagodne, delikatne melodie, które automatycznie wprowadzają nas w stan odprężenia i spokoju. Muzyka relaksacyjna wykorzystywana jest na przykład podczas praktyk jogi czy zabiegów w SPA, aby jeszcze bardziej pomóc nam się rozluźnić. Nikt nie powiedział, że nie możemy skorzystać z jej pozytywnego działania również we własnym domu! W internecie z łatwością znajdziemy nagrania z uspokajającą muzyką. Będzie to świetna alternatywa dla głośnej muzyki czy szumów, którym przysłuchujemy się na co dzień. Dzięki temu łatwiej będzie nam się wyciszyć i odprężyć. Upewnijmy się tylko, że słuchamy muzyki relaksacyjnej w bezpiecznej, swobodnej przestrzeni, takiej jak nasza sypialnia. W ten sposób rozluźnimy się w stu procentach. Ten efekt może spotęgować dobrze dobrane podłoże snu. Zainwestujmy zatem w tani materac 180×200 cm, który możemy znaleźć między innymi w sklepie stacjonarnym Wałbrzych.

Jakiej muzyki słuchać?

Jeśli poprzez muzykę pragniemy poprawić nasz nastrój, postawmy na przyjemne, żywe piosenki, które będą miały w sobie pozytywną energię. One wywołają w nas emocje takie jak radość czy ekscytacja. Kiedy z kolei będzie zależało nam na jak najlepszym skupieniu się, wybierzmy taką muzykę, która nie będzie miała słów. Najlepiej sprawdzi się muzyka klasyczna, dzięki której lepiej się skoncentrujemy. Do relaksu wybierzmy muzykę relaksacyjną, możliwe jak najbardziej spokojną i łagodną.

Słuchanie muzyki to zdecydowanie jedna z najbardziej przyjemnych aktywności. Dzięki ulubionym piosenkom możemy ubarwić nawet zwykły dzień. Muzyka wpływa korzystnie na nasze samopoczucie i jest w stanie poprawić nasz nastrój. Należy jednak zwrócić uwagę na to, aby radosne, żywe piosenki, które pomogą nam osiągnąć taki stan!

Przeczytaj także: Poduszka i jej rodzaje