O niektórych osobach już od dzieciństwa mówi się, że cechują się niezwykłą kreatywnością. Potrafią wymyślać ciekawe zabawy, zadają nieszablonowe pytania i ciągle robią coś, aby rozwinąć swoją wyobraźnię. Pamiętajmy jednak, że w każdym z nas tkwi ziarno kreatywności – i możemy robić rzeczy, które je pobudzą. Jak zatem pobudzić naszą kreatywność?

Dlaczego warto rozwijać kreatywność? 

Na samym początku należy się zastanowić, dlaczego w ogóle warto rozwijać kreatywność. Niektórym może się wydawać, że cecha ta wcale nie jest potrzebna do przetrwania. Nic bardziej mylnego! Kreatywne myślenie okaże się przydatne w wielu dziedzinach naszego życia.

Kreatywność umożliwia nam pobudzić naszą wyobraźnię, rozwija nieszablonowe myślenie i pomaga opracować nowe, oryginalne pomysły. Co więcej, dzięki niej nawet w zwyczajnych rzeczach możemy dostrzec coś ciekawego. Kreatywność sprawia, że nasze życie staje się barwniejsze i bardziej interesujące. Korzystając z niej, jesteśmy w stanie znaleźć zajęcie nawet wtedy, gdy wszystkim innym wydaje się, że nie ma co robić. Pomoże nam ona również w rozwiązywaniu problemów i konfliktów – dzięki odmiennemu spojrzeniu będziemy mogli przyjrzeć się sprawie z całkiem innej perspektywy.

Kreatywność staje się coraz bardziej potrzebna również w sferze pracy. Wielu rekruterów zwraca uwagę właśnie na umiejętności miękkie, które są niezbędne niezależnie od tego, na jakie stanowisko aplikujemy. Kreatywne myślenie czyni z nas wyjątkowego i cennego pracownika, który może rzeczywiście mieć wkład w życie danej firmy czy działalności. Jeśli pokażemy innym, że jesteśmy kreatywni, wiele zyskamy w ich oczach – staniemy się ciekawymi osobami, z którymi warto porozmawiać.

Co przeszkadza w rozwijaniu kreatywności? 

Niestety, jednak istnieją warunki, w których rozwijanie kreatywności jest znacznie utrudnione. Jeśli ma to miejsce w wieku dziecięcym, takie dzieci mogą mieć problem ze zdobyciem tej umiejętności w późniejszym czasie. Dlatego, jeśli jest taka możliwość, ćwiczmy kreatywność już od najmłodszych lat.

Jakie elementy mogą to uniemożliwić? Na pewno duży wpływ ma sytuacja życiowa, w jakiej dana osoba się znajduje. Traumy, pozostawanie w konflikcie, problemy rodzinne… Te aspekty z pewnością nie pomagają w rozwoju wyobraźni. Tak naprawdę wtedy zamykamy się na wiele bodźców, aby jakoś ochronić się przed trudnymi emocjami.

Wielką rolę odgrywa również sposób, w jakim zostaliśmy wychowani – jeśli nasi rodzice nie pomagali nam pielęgnować kreatywności, w dorosłym życiu możemy mieć z tym trudności. Ponadto znajdowanie się w środowisku, które nie wspiera nowych pomysłów, może bardzo podciąć nam skrzydła. W takich okolicznościach ta umiejętność może zostać u nas przytłumiona, nawet jeśli posiadamy pewne predyspozycje do bycia kreatywnym.

Co pomoże pobudzić naszą kreatywność? 

Pierwsza rzecz, od której należy zacząć, to zmiana naszego nastawienia – musimy nauczyć się być otwarci i gotowi na nowe doznania. Dzięki temu zdobędziemy liczne doświadczenia, które nauczą nas, jak bardzo złożony jest świat. Z tym wiąże się również poznawanie nowych ludzi – spotkanie z drugą osobą to wspaniała okazja na to, aby pobudzić kreatywność, wymieniając i konfrontując ze sobą swoje poglądy.

Jak pobudzić naszą kreatywność?Czynność, która powinna wejść nam w nawyk, to pisanie. Zaopatrzmy się w dziennik lub zeszyt, w którym będziemy mogli zapisywać swoje przemyślenia. Przelanie ich na papier pomoże nam spojrzeć na sytuację z innej perspektywy i być może szybciej odnaleźć rozwiązanie danego problemu. Pisanie ponadto stymuluje nasz umysł, umożliwia nam odkrycie siebie i pielęgnowanie swoich refleksji.

Nowe spojrzenie na świat zyskamy również poprzez czytanie. Jest to od dawna znany sposób, aby pobudzić swoją wyobraźnię i kreatywność. Czytanie daje nam szansę na to, by samemu zinterpretować książkę, pojąć jej skomplikowany świat i próbować odkryć, co wydarzy się na końcu. Dzięki lekturze odkrywamy nowe pomysły, a do tego poznajemy rzeczywistości inne od tych, w których my żyjemy.

Chcąc być kreatywnym, musimy przestać bać się oceny innych. Właśnie ten aspekt powstrzymuje wiele osób przed podzieleniem się swoimi pomysłami czy przemyśleniami. Jeśli naprawdę zależy nam na tym, by nie stracić swojej wyobraźni, musimy opanować ten strach. Pomóc w tym może powrót do wewnętrznego dziecka – w końcu wszyscy wiemy, że dzieci mają mnóstwo oryginalnych pomysłów, których wcale nie wstydzą się przedstawić. Przybierzmy podobną postawę, a na pewno łatwiej będzie nam dzielić się swoimi refleksjami z innymi.

Sposoby na kreatywne spędzanie czasu

Jak zatem można kreatywnie spędzać czas? Możliwości są nieograniczone – w końcu limitem jest wyłącznie nasza wyobraźnia. Nie ma wątpliwości, że świetnym sposobem na kreatywne spędzenie czasu będzie zabawa w artystę – możemy podjąć się malowania lub rysowania. Zyskamy szansę na to, by pobudzić swoją twórczość i stworzyć coś niepowtarzalnego. Nie powstrzymujmy się nawet wtedy, gdy nie posiadamy wybitnego talentu malarskiego – w tym chodzi o to, by próbować, a nie żeby być idealnym.

Co ciekawe, nawet przez sen możemy pobudzić naszą kreatywność. Kiedy my śpimy, nasz umysł radzi sobie z naszymi doświadczeniami i przemyśleniami. Może się zdarzyć, że to właśnie we śnie zostanie nam podsunięty jakiś świetny pomysł. Wcześniej jednak zadbajmy o to, aby przestrzeń, w której śpimy, była komfortowa. Pomogą w tym takie elementy jak dobre prześcieradło czy pościel 140×200, która swobodnie nas okryje i zapewni wygodę.

Kreatywność to wspaniała cecha, która pomoże nam zarówno pracy, jak i codziennym funkcjonowaniu. Umożliwi nam patrzeć na sprawy z innej perspektywy, nauczy nas nieszablonowo myśleć i pielęgnować rodzące się w nas pomysły. Nie pozwólmy, aby okoliczności zdusiły w nas tę cechę – rozwijajmy naszą kreatywność i pozwólmy naszej wyobraźni działać.