Każdy z nas poświęca średnio ⅓ swojego życia na sen. Jego długość zależy przede wszystkim od wieku, gdyż najmłodsi potrzebują nawet do 15 godzin na dobę, aby móc się prawidłowo rozwijać. Natomiast osobom dorosły wystarczy do 8 godzin zdrowego wypoczynku. W tym celu służy specjalnie wygospodarowane pomieszczenie, którym jest sypialnia. To właśnie ona pozwala nam na odprężenie się po ciężkim dniu i komfortowe warunki do wypoczywania.

Zdrowy sen – czyli jaki?

W dzisiejszych czasach coraz częściej mówi się o tym, jak ważną rolę w naszym życiu pełni zdrowy sen. Jednak, czym on tak naprawdę jest? Charakteryzuje się wysoką jakością, odpowiednią długością dopasowaną do wieku użytkownika, a także właściwą głębokością. Można go rozpoznać po tym, że rano budzimy się wypoczęci i pełni energii. W czasie zdrowego wypoczynku nasze ciało może się we właściwy sposób zregenerować, dzięki czemu w ciągu dnia funkcjonujemy w prawidłowy sposób. W trosce o zdrowy sen powstały zasady higieny snu. Jest to zbiór norm oraz reguł, których wprowadzenie w codzienne życie korzystnie wpływ na jakość wypoczynku. Uwzględnia się tutaj m.in.:

 • lekkostrawną kolację, spożywana trzy godziny przed snem,

 • zamiana biernego wypoczynku na aktywny,

 • unikanie w ciągu dnia drzemek,

 • regularne pory zasypiania i wstawania,

 • zrezygnowanie z kawy, alkoholu czy papierosów w godzinach wieczornych.

Materac – dlaczego stanowi obowiązkowy element każdego łóżka?

Łóżko to nie tylko materac! Sprawdź, z czego jeszcze się składaNie od dziś wiadomo, że komfortowe łóżko musi być wyposażone solidny materac do spania. Został on stworzony specjalnie w celu zapewnienia nam zdrowego i komfortowego wypoczynku. Dzięki swojej unikalnej budowie oraz właściwym jest w stanie niemalże idealnie dopasować się do anatomicznych kształtów ciała użytkownika. Z uwagi na różnorodność dostępnych na rynku modeli, materace do spania możemy podzielić między innymi na:

 • materace piankowe, czyli takie, które składają się z całości z jednej lub kilku pianek, przez co są wyjątkowe lekkie oraz uniwersalne,

 • materace sprężynowe, czyli takie, które składają się z nowoczesnych sprężyn kieszeniowych, odznaczających się wysoką elastycznością punktową i możliwością redukcji drgań,

 • materace hybrydowe, czyli takie, które łączą w sobie najlepsze cechy modeli piankowych i sprężynowych,

 • materace ortopedyczne, czyli takie, które mają status wyrobu medycznego oraz właściwości prozdrowotne, przez co idealnie sprawdzą się w sypialni osób starszych oraz zmagających się z dolegliwościami ze strony kręgosłupa,

 • materace nawierzchniowe, czyli takie, które są w stanie zmienić twardość materaca głównego.

Sprawdź ofertę materacy: https://sleepinghouse.pl/135-materace-120×200

Idealny materac – jak go wybrać?

Materac do spania może pełnić we właściwy sposób swoją rolę tylko wtedy, gdy jest odpowiednio dopasowany do użytkownika. Oznacza to, że w pierwszej kolejności powinniśmy przy jego wyborze uwzględnić osobiste potrzeby oraz preferencje. Wiąże się to m.in. z takimi kwestiami, jak:

 • wiek, gdyż potrzeby dzieci czy nastolatków znacząco różnią się od potrzeb dorosłych, przez co dedykuje im się materace dziecięce i dla nastolatków,

 • rodzaj wypełnienia, który ma znaczący wpływ na odczuwany w czasie snu komfort oraz odpowiada za liczne właściwości, jakimi wyróżnia się materac,

 • stopień twardości, który wyznacza się na podstawie wagi użytkownika, a im cięższy on jest, tym twardszy materac powinien być,

 • rozmiar, czyli długość i szerokość, która zależy w dużej mierze od tego, ile osób śpi na materacu,

 • stan zdrowia, który obejmuje schorzenia kręgosłupa oraz alergie, z uwagi na co wyróżnia się na rynku modele ortopedyczne.

Nie możemy zapomnieć również o na co dzień niewidocznym elemencie łóżka, czyli stelażu. To właśnie on odpowiada za najlepsze wsparcie podłoża do spania, przez co gwarantuje lepszą przewiewność i odparowanie zgromadzonej przez noc wilgoci.

Kołdry i poduszki – jak wpływają na komfort snu?

Nieodzownym elementem każdego łóżka jest ciepła kołdra. Nic dziwnego, w końcu to właśnie nią możemy się przyjemnie otulić przed sten, a wielu z nas uwielbia się do niej przytulać. Warto jednak zaznaczyć, że główną funkcją kołdry jest zapewnienie nam optymalnego komfortu termicznego, przez co nasz organizm nie jest narażony na gwałtowne podwyższenie lub obniżenie temperatury. Aby móc wybrać najlepszy dla siebie model, warto postawić przede wszystkim na odpowiedni rodzaj wypełnienia, rozmiar oraz gramaturę. Oprócz tego nie można zapomnieć także o poduszce! Podobnie jak materac, odpowiada ona za najlepsze wsparcie górnych partii ciała, w skład których wchodzi głowa, barki i kręgosłup w odcinku szyjnym. Przy jej wyborze warto postawić na odpowiedni rodzaj wypełnienia, a także stopień twardości czy wysokość.

Higieniczne warunki do wypoczywania – jak je sobie zapewnić?

W celu zapewnienia sobie higienicznych warunków warto w pierwszej kolejności postawić na pościel, czyli komplet poszewek na kołdrę i poduszki. Jest ona w stanie zabezpieczyć je zarówno przed zabrudzeniami, jak i uszkodzeniem mechanicznym. Co więcej, materiał, z jakiego została wyprodukowana, powinien być antyalergiczny. Podobnie jak w przypadku prześcieradła, najlepiej, aby był to len, bawełna czy jedwab. A po co nam tak naprawdę prześcieradło? Dla wielu z nas jest to zwyczajny płat materiału, który nie odgrywa szczególnej roli. Jak się okazuje, jest on w stanie zabezpieczyć materac przed zabrudzeniami czy wnikaniem alergenów. Jednak, aby zapewnić sobie w pełni higieniczne i antyalergiczne warunki do wypoczywania, najlepiej zainwestować w ochraniacze na materac. Są to cienkie maty lub nakładki, które po rozłożeniu na materac, zabezpieczają go przed wilgocią, np. w postaci potu lub rozlanego napoju.

Łóżko to kluczowy element każdej sypialni – bez niego nie jest w stanie pełnić swojej funkcji. Jednak warto zaznaczyć, że zarówno na jakość, jak i długość naszego snu wpływają także inne elementy. Do nich zalicza się przede wszystkim rodzaj aranżacji pomieszczenia, kolory czy elementy dekoracyjne. Z uwagi na to pamiętajmy, aby również uwzględnić je w komponowaniu komfortowej przestrzeni.

Przeczytaj także: