Oszczędzanie pieniędzy to duże wyzwanie w każdej sytuacji. Jednak dzisiejsza inflacja na niezwykle wysokim poziomie sprawia, że jest to jeszcze trudniejsze niż zazwyczaj. Jakie nawyki finansowe warto wprowadzić do swojego życia, aby zapewnić sobie stabilność finansową?

Oszczędzanie, a inflacja

Czym tak naprawdę jest inflacja? Najprościej rzecz ujmując, można zdefiniować ją jako zjawisko w gospodarce. Polega na wzroście cen towarów i usług, który jest ściśle związany z utratą siły nabywczej pieniądza. W związku z tym zjawiskiem, odkładanie pieniędzy “do skarpety” lub wpłacanie ich na nieoprocentowany rachunek, prowadzi do utraty wartości oszczędności. Nie należy jednak przez to zaniechać oszczędzania i pogrążyć się w wirze zakupów! Środki powinny być po prostu rozsądnie umieszczane w instrumentach finansowych, które ochronią pieniądze przed utratą wartości, a przynajmniej tę utratę zminimalizują.

Od czego zacząć?

Aby oszczędzać efektywnie i nauczyć się skrupulatnego przestrzegania wyznaczonych zasad dotyczących budżetu, warto wyznaczyć sobie konkretny cel. Może być nim nie tylko wyjazd na wymarzone wakacje czy remont domu, ale również po prostu uzyskanie bezpieczeństwa finansowego! Jednocześnie, warto mierzyć siły na zamiary. Zdecydowanie lepszym pomysłem będzie regularne odkładanie niewielkich kwot, niż odmówienie sobie wielu rzeczy z dnia na dzień i wpłacanie na lokatę nadmiernie wysokich sum.

Ważnym elementem skutecznego oszczędzania jest kontrolowanie wydatków. Zadanie to jest dzisiaj ułatwione dzięki dostępności różnych aplikacji. Można też prowadzić tradycyjny arkusze w Excelu. Stały wgląd w finanse umożliwia rozsądne planowanie wydatków i eliminowanie zbędnych “zachcianek” praktycznie od ręki. Dzięki zestawieniu wydatków można też śledzić bliskość założonego, finansowego celu.

Z jakich wydatków zrezygnować?

Istnieje szereg wydatków, które można znacznie ograniczyć, aby zacząć wprowadzać oszczędności do domowego budżetu.

  • Zdrowe nawyki finansowe - jak oszczędzać w czasach inflacji?Oszczędzanie na zakupach spożywczych – przed wyjściem do sklepu warto przygotować sobie listę konkretnych produktów, które są danego dnia potrzebne. Przed wyjściem zawsze powinna być też sprawdzona zawartość lodówki.
  • Promocje – kupowanie różnych produktów na promocjach może być źródłem oszczędności. Należy jednak unikać wpadania w pułapki, gdyż nie każda rzecz z etykietą “promocja” rzeczywiście jest dostępna w okazyjnej cenie.
  • Oszczędzanie na transporcie – samochód warto zamienić na rower lub komunikację miejską. Może być to oszczędność kilkuset złotych miesięcznie!
  • Małe przyjemności – w czasach inflacji, gdy oszczędzanie pieniędzy staje się koniecznością, warto zrezygnować z niektórych przyjemności. Kawa kupowana w drodze do pracy może w ciągu miesiąca kosztować nawet 300 zł! Zamiast tego można po prostu wziąć ze sobą kubek termiczny z domowym napojem.
  • Jedzenie na mieście – główne posiłki warto jeść w domu. W szczególności w przypadku wykorzystywania do ich przygotowania produktów sezonowych, są one kilka, a nawet kilkanaście razy tańsze niż lunch w restauracji.
  • Oszczędzanie na rachunkach – gaszenie światła, wyjmowanie ładowarek z gniazdka, wybieranie prysznicu zamiast kąpieli w wannie – wszystko to może znacznie zmniejszyć wydatki związane z regulowaniem rachunków.
  • Rzeczy z drugiej ręki – warto kupować rzeczy z nowej ręki, a także sprzedawać swoje ubrania, które od dawna leżą w szafie nieużywane.

A z czego nie warto rezygnować? Są pewne wydatki, które są niezbędne i nieuniknione. Warto pamiętać o tym, że nie powinno się oszczędzać na rzeczach koniecznych. Dobre, firmowe buty z pewnością spełnią swoją funkcję lepiej niż kilkadziesiąt tańszy egzemplarz słabej jakości. To samo dotyczy wyposażenia domu. Dobry materac, z asortymentu renomowanej firmy – np. jeden z dostępnych tu: https://sleepinghouse.pl/161-materace-160×190-cm – będzie zdecydowanie lepszym wyborem, niż egzemplarz słabej jakości, który po roku czy dwóch będzie wymagał wymiany. Należy po prostu odróżniać rzeczywiste oszczędności od tych pozornych!

Czy warto korzystać z lokat i kont oszczędnościowych?

Lokaty i konta oszczędnościowe najczęściej mają oprocentowanie rzędu 5% lub 6%. Warto zwrócić uwagę na to, że inflacja wynosi ponad 10%! Dodatkowo, konieczne jest uwzględnienie podatku Belki od zysków kapitałowych. Niemożliwe jest więc całkowite uchronienie pieniędzy przed utratą wartości. Należy jednak zauważyć, że spadek ten jest zdecydowanie mniejszy niż w przypadku trzymania środków na standardowym, w ogóle nieoprocentowanym koncie.

Nieco inną formą oszczędzania jest inwestowanie w obligacje Skarbu Państwa. Są papierami wartościowymi o charakterze długoterminowym. Obecnie najbardziej korzystny jest wybór obligacji indeksowanych inflacją. Ich wartość bowiem jest co roku aktualizowana o wysokość inflacji! Jest to bardzo korzystne rozwiązanie, gdyż papiery te rzeczywiście chronią pieniądze przed utratą wartości. Co ważne, 1 obligacja kosztuje zaledwie 1 zł co sprawia, że w celu dokonania inwestycji nie trzeba mieć wysokiego kapitału.

Inwestycja w nieruchomości

Osoby posiadające dużą ilość wolnych środków finansowych, powinny też rozważyć zakup nieruchomości. Wysoka inflacja ma wpływ na wzrost cen domów, mieszkań i działek. Ryzyko utraty wartości zainwestowanych pieniędzy jest bardzo małe. W szczególności dotyczy to zakupu nieruchomości w atrakcyjnej lokalizacji. Najrozsądniejsze jest wówczas wynajęcie zakupionego lokalu i posiadanie pasywnego zysku. Jest to polecana i bezpieczna forma oszczędzania, która ma sens w praktycznie każdej sytuacji na rynku.

Oszczędzanie pieniędzy jest bardzo ważne w czasach inflacji. Jednak należy dbać o to, aby zarządzać swoimi finansami rozsądnie i nie podejmować impulsywnych, nieprzemyślanych i ryzykownych decyzji.

Przeczytaj też:

  1. Jaki materac dla osoby ze skoliozą?
  2. Spanie z telefonem – jakie skutki niesie ze sobą ten nawyk?
  3. Czy mówienie przez sen może być niebezpieczne?